Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prašné okolí Eta Carinae

Uznání: MSX, IPAC, NASA

Eta Car je hmotná hvězda, ale není tak jasná, jak bývala. I nyní je sice snadno vidět, ale jen pomocí triedru nebo malého dalekohledu, ovšem Eta Carinae má historii okázalých vzplanutí a zeslabování. V dubnu 1843 se Eta Car stala nakrátko po Siriu druhou nejjasnější hvězdou na noční obloze planety Země, a to přestože je při vzdálenosti 7500 světelných let zhruba 800 krát dále jak Sirius. Ve středu tohoto infračerveného snímku ve falešných barvách, který vzniknul na základě údajů z experimentu MSX (Midcourse Space Experiment), je vidět Eta Carinae obklopená komplexní a vyvíjející se mlhovinou. Družice MSX mapovala v roce 1996 galaktickou rovinu. Svazky propletených vláken na obrázku jsou mračna prachu zářícího na infračervených vlnových délkách. Astronomové vytvořili hypotézu, že Eta Car samotná v příštích několika milionech let vybuchne jako supernova. Hmotná Eta Car je považována za možného kandidáta na výbuch hypernovy a možný zdroj budoucích gama vzplanutí.

Štítky: Prach, Infračervený, Eta Carinae


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »