Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prašné okolí Eta Carinae

Uznání: MSX, IPAC, NASA

Eta Car je hmotná hvězda, ale není tak jasná, jak bývala. I nyní je sice snadno vidět, ale jen pomocí triedru nebo malého dalekohledu, ovšem Eta Carinae má historii okázalých vzplanutí a zeslabování. V dubnu 1843 se Eta Car stala nakrátko po Siriu druhou nejjasnější hvězdou na noční obloze planety Země, a to přestože je při vzdálenosti 7500 světelných let zhruba 800 krát dále jak Sirius. Ve středu tohoto infračerveného snímku ve falešných barvách, který vzniknul na základě údajů z experimentu MSX (Midcourse Space Experiment), je vidět Eta Carinae obklopená komplexní a vyvíjející se mlhovinou. Družice MSX mapovala v roce 1996 galaktickou rovinu. Svazky propletených vláken na obrázku jsou mračna prachu zářícího na infračervených vlnových délkách. Astronomové vytvořili hypotézu, že Eta Car samotná v příštích několika milionech let vybuchne jako supernova. Hmotná Eta Car je považována za možného kandidáta na výbuch hypernovy a možný zdroj budoucích gama vzplanutí.

Štítky: Prach, Infračervený, Eta Carinae


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »