Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Utváření jižního pilíře

Uznání: Nathan Smith (Univ. of Colorado), et al., SSC, JPL, Caltech, NASA

Eta Carinae, jedna z nejhmotnějších a nejméně stabilních hvězd v Mléčné dráze, výrazně ovlivňuje své prostředí. Tyto fantastické pilíře zářícího prachu a plynu, které obklopují nově zrozené hvězdy, se nacházejí v oblasti Jižního pilíře mlhoviny Carina, byly utvářeny intenzivními větry a zářením z Ety Carinae a dalších hmotných hvězd. Rozpínající se mlhovina Eta Carinae je zhruba 10 000 světelných let daleko a jasně září na jižní obloze. Přesto je toto skvělé kosmické zákoutí plné podrobností většinou zahalené prachem mlhoviny a zde je odhalené pouze pronikavým infračerveným světlem s pomocí Spitzerova kosmického dalekohledu. Eta Carinae samotná je vlevo nahoře mimo tento snímek ve falešných barvách s prachovými pilíři s jasnými špičkami, které sugestivně míří k poloze hmotné hvězdy. Spitzerův snímek zabírá ve vzdálenosti Eta Carinae skoro 200 světelných let.

Štítky: Mlhovina, Star-formation, Prach, Infračervený, Eta Carinae, Spitzer


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »