Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Utváření jižního pilíře

Uznání: Nathan Smith (Univ. of Colorado), et al., SSC, JPL, Caltech, NASA

Eta Carinae, jedna z nejhmotnějších a nejméně stabilních hvězd v Mléčné dráze, výrazně ovlivňuje své prostředí. Tyto fantastické pilíře zářícího prachu a plynu, které obklopují nově zrozené hvězdy, se nacházejí v oblasti Jižního pilíře mlhoviny Carina, byly utvářeny intenzivními větry a zářením z Ety Carinae a dalších hmotných hvězd. Rozpínající se mlhovina Eta Carinae je zhruba 10 000 světelných let daleko a jasně září na jižní obloze. Přesto je toto skvělé kosmické zákoutí plné podrobností většinou zahalené prachem mlhoviny a zde je odhalené pouze pronikavým infračerveným světlem s pomocí Spitzerova kosmického dalekohledu. Eta Carinae samotná je vlevo nahoře mimo tento snímek ve falešných barvách s prachovými pilíři s jasnými špičkami, které sugestivně míří k poloze hmotné hvězdy. Spitzerův snímek zabírá ve vzdálenosti Eta Carinae skoro 200 světelných let.

Štítky: Mlhovina, Star-formation, Prach, Infračervený, Eta Carinae, Spitzer


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »