Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

K zániku odsouzená hvězda Eta Carinae

Uznání: J. Morse (Arizona State U.), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může vybuchnout. Nikdo ale neví kdy, může to být příští rok, může to být od nynějška za milión let. Asi 100 krát větší hmotnost hvězdy Eta Carinae jak našeho Slunce ji činí výtečným kandidátem na opravdovou supernovu. Historické záznamy ukazují, že asi před 150 lety Eta Carinae podstoupila neobvyklé vzplanutí, které ji učinilo jednou z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae z mlhoviny Klíčová dírka je jedinou hvězdou, o které se předpokládá, že emituje přirozené laserové světlo. Tento v roce 1996 pořízený obrázek je výsledkem důmyslného zpracování obrazu navrženého ke zvýraznění nových podrobností této neobvyklé mlhoviny, která obklopuje tuto povedenou hvězdu. Nyní jsou zcela zřetelně vidět dva laloky, horká centrální oblast a podivné radiální žíly. Laloky vyplňují pásy plynu a prachu, který absorbuje modré a ultrafialové, u středu emitované světlo. Žíly zůstávají bez vysvětlení. Řeknou nám tato vodítka, jak tato mlhovina vznikla? Ukáží nám lépe, kdy Eta Carinae vybuchne?

Štítky: Supernova, Eta Carinea


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »