Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Digitální rover Opportunity na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA
Rover Model: D. Maas - Synthetic Image: Z. Gorjian, K. Kuramura, M. Stetson, E. De Jong.

Pokud byste podívali na jeden z roverů, které nyní jezdí po Marsu, tak jak by vypadal? Získat takovou perspektivu je užitečné pro plánování výzkumů a tak byl takový syntetický obrázek nahoře vytvořen digitálně. Digitální model roveru Opportunity byl doplněn do skutečného snímku z vnitřku kráteru Endurance na Marsu, který dříve pořídil samotný rover Opportunity. Velikost šestikolového robota byla přizpůsobena podle velikosti stop, které rover Opportunity opravdu vytvořil. Ve skutečnosti oba rovery Opportunity i Spirit, které nyní pojíždí po Marsu, mají asi dva metry a jsou co do velikosti podobné jezdícímu psacímu stolu. Na obrázku je také vidět tmavá půda, starodávná světlá skála a početné malé šedé pelety známé jako borůvky.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Endurance crater


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »