Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulovaná gama obloha

Uznání: GLAST DC2

Na rok 2007 se plánuje vypuštění gama dalekohledu GLAST (Gamma-ray Large Area Space Telescope), který bude Vesmír zkoumat v gama paprscích, nejenergetičtější formě světla. Připravte se studiem této dynamické animace gama oblohy sestavené ze simulace pozorování kosmických zdrojů gama záření observatoří GLAST v prvních 55 dnech (nahoře je vidět jedno políčko za den). Pohled na celou oblohu se promítá v astronomickém souřadném systému (RA-Dec), ve kterém se rovina naší Galaxie Mléčná dráha jeví ve tvaru U se středem Galaxie vpravo. Co tedy září na gama obloze? Kromě difuzního záření Mléčné dráhy astronomové zkoušejí svoje dovednosti na simulovaných datech vzplanuvších aktivních galaxií, pulsarů, gama záblesků, slunečních vzplanutí a samozřejmě gama záření Měsíce.

Štítky: Simulace, Gamma ray, GLAST, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »