Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama Měsíc

Uznání: Dave Thompson (NASA/GSFC) et al., EGRET, Compton Observatory, NASA

Pokud byste mohli vidět gama paprsky - fotony s více jak miliónkrát větší energií jak viditelné světlo, tak by se Měsíc jevil jasnější než Slunce! Toto překvapivé zjištění demonstruje tento snímek Měsíce dalekohledem EGRET (Energetic Gamma Ray Experiment Telescope) na palubě Comptonovy gama observatoře NASA, která byla na oběžné dráze od dubna 1991 do června 2000. Ani EGRET, tehdy necitlivější přístroj svého druhu, nemohl v gama paprscích vidět tiché Slunce, které je v gama paprscích extrémně slabé. Takže proč je Měsíc jasný? Nechráněný lunární povrch trvale bombardují vysokoenergetické nabité částice známé jako kosmické záření a tak generují gama fotony. Gama vidění EGRETu nebylo ostré natolik, aby bylo možno rozlišit měsíční disk nebo dokonce povrchové útvary, ale jeho citlivost odhaluje měsíční indukované gama záření. Doposud jedinečný snímek vznikl z osmi expozic pořízených v letech 1991-1994 a pokrývá zhruba 40 stupňů široké pole s intenzitou gama záření vyjádřenou ve falešných barvách.

Štítky: Měsíc, Gama záření, Kosmické paprsky, Egret


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »