Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama Měsíc

Uznání: Dave Thompson (NASA/GSFC) et al., EGRET, Compton Observatory, NASA

Pokud byste mohli vidět gama paprsky - fotony s více jak miliónkrát větší energií jak viditelné světlo, tak by se Měsíc jevil jasnější než Slunce! Toto překvapivé zjištění demonstruje tento snímek Měsíce dalekohledem EGRET (Energetic Gamma Ray Experiment Telescope) na palubě Comptonovy gama observatoře NASA, která byla na oběžné dráze od dubna 1991 do června 2000. Ani EGRET, tehdy necitlivější přístroj svého druhu, nemohl v gama paprscích vidět tiché Slunce, které je v gama paprscích extrémně slabé. Takže proč je Měsíc jasný? Nechráněný lunární povrch trvale bombardují vysokoenergetické nabité částice známé jako kosmické záření a tak generují gama fotony. Gama vidění EGRETu nebylo ostré natolik, aby bylo možno rozlišit měsíční disk nebo dokonce povrchové útvary, ale jeho citlivost odhaluje měsíční indukované gama záření. Doposud jedinečný snímek vznikl z osmi expozic pořízených v letech 1991-1994 a pokrývá zhruba 40 stupňů široké pole s intenzitou gama záření vyjádřenou ve falešných barvách.

Štítky: Měsíc, Gama záření, Kosmické paprsky, Egret


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO

fotografování mraků

Další informace »