Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Omega Centauri

Uznání a copyright: Steve Crouch

Kentaurus nebo Kentaur je jedno z nejvýraznějších souhvězdí jižní oblohy. Přes toto nebeské zákoutí protéká Mléčná dráha a mezi jeho podivuhodnosti patří ke Slunci nejbližší hvězda Alfa Centauri a největší kulová hvězdokupa v naší galaxii - Omega Centauri. Na tomto krásném širokoúhlém pohledu na Omega Centauri je vidět kupa asi 10 miliónů hvězd a přilehlá hvězdná pole, včetně velice slabých prachových mračen a vzdálených galaxií pozadí. Samotná Omega Cen je ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let a má průměr 150 světelných let a je jednou z asi 150 známých kulových hvězdokup, které se nacházejí v halu naší galaxie. Hvězdy v kulových hvězdokupách jsou mnohem starší, červenější a méně hmotné jak naše Slunce.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Centaurus, Omega Centauri, Ngc5139


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »