Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Omega Centauri

Uznání a copyright: Steve Crouch

Kentaurus nebo Kentaur je jedno z nejvýraznějších souhvězdí jižní oblohy. Přes toto nebeské zákoutí protéká Mléčná dráha a mezi jeho podivuhodnosti patří ke Slunci nejbližší hvězda Alfa Centauri a největší kulová hvězdokupa v naší galaxii - Omega Centauri. Na tomto krásném širokoúhlém pohledu na Omega Centauri je vidět kupa asi 10 miliónů hvězd a přilehlá hvězdná pole, včetně velice slabých prachových mračen a vzdálených galaxií pozadí. Samotná Omega Cen je ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let a má průměr 150 světelných let a je jednou z asi 150 známých kulových hvězdokup, které se nacházejí v halu naší galaxie. Hvězdy v kulových hvězdokupách jsou mnohem starší, červenější a méně hmotné jak naše Slunce.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Centaurus, Omega Centauri, Ngc5139


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »