Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotace Titanu v infračerveném světle

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Titan je jedním z nejpodivnějších míst v naší sluneční soustavě. Tento neobvyklý satelit Saturnu je jediný známý měsíc s tlustými mračny a poskytuje důkazy o vypařování jezer vytvářených metanovým deštěm. Titan, jehož mračna jej činí viditelném světle bezvýrazným, byl už několikrát snímkován v infračerveném světle kosmickou sondou Cassini, která nyní obíhá Saturn. Z těchto snímků vznikla filmová smyčka nahoře. Titan stejně jako pozemský Měsíc ukazuje svojí centrální planetě stále stejnou tvář. Tudíž dokončení jedné otočky trvá Titanu 16 dní. Na Titanu jsou početné oblasti se světlým terénem s několika velkými oblastmi tmavého terénu u rovníku. Malé oblasti největlejšího terénu pocházejí od ledových sopek a mají vysoké množství odrazivého zmrzlého vodního ledu. Povrch Titanu poprvé snímkovala počátkem minulého roku sonda Huygens, která přežila ve studené a písečné tmavé oblasti tři hodiny.

Štítky: Infračervený, Titan, Rotating, Animated gif


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »