Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotace Titanu v infračerveném světle

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Titan je jedním z nejpodivnějších míst v naší sluneční soustavě. Tento neobvyklý satelit Saturnu je jediný známý měsíc s tlustými mračny a poskytuje důkazy o vypařování jezer vytvářených metanovým deštěm. Titan, jehož mračna jej činí viditelném světle bezvýrazným, byl už několikrát snímkován v infračerveném světle kosmickou sondou Cassini, která nyní obíhá Saturn. Z těchto snímků vznikla filmová smyčka nahoře. Titan stejně jako pozemský Měsíc ukazuje svojí centrální planetě stále stejnou tvář. Tudíž dokončení jedné otočky trvá Titanu 16 dní. Na Titanu jsou početné oblasti se světlým terénem s několika velkými oblastmi tmavého terénu u rovníku. Malé oblasti největlejšího terénu pocházejí od ledových sopek a mají vysoké množství odrazivého zmrzlého vodního ledu. Povrch Titanu poprvé snímkovala počátkem minulého roku sonda Huygens, která přežila ve studené a písečné tmavé oblasti tři hodiny.

Štítky: Infračervený, Titan, Rotating, Animated gif


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »