Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotace Titanu v infračerveném světle

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Titan je jedním z nejpodivnějších míst v naší sluneční soustavě. Tento neobvyklý satelit Saturnu je jediný známý měsíc s tlustými mračny a poskytuje důkazy o vypařování jezer vytvářených metanovým deštěm. Titan, jehož mračna jej činí viditelném světle bezvýrazným, byl už několikrát snímkován v infračerveném světle kosmickou sondou Cassini, která nyní obíhá Saturn. Z těchto snímků vznikla filmová smyčka nahoře. Titan stejně jako pozemský Měsíc ukazuje svojí centrální planetě stále stejnou tvář. Tudíž dokončení jedné otočky trvá Titanu 16 dní. Na Titanu jsou početné oblasti se světlým terénem s několika velkými oblastmi tmavého terénu u rovníku. Malé oblasti největlejšího terénu pocházejí od ledových sopek a mají vysoké množství odrazivého zmrzlého vodního ledu. Povrch Titanu poprvé snímkovala počátkem minulého roku sonda Huygens, která přežila ve studené a písečné tmavé oblasti tři hodiny.

Štítky: Infračervený, Titan, Rotating, Animated gif


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »