Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barva Měsíce

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Pozemský Měsíc je normálně vidět v jemných odstínech šedé nebo žluté. Tato mozaika Měsíce v poslední čtvrti vznikla velmi velkým zvýrazněním malých barevných rozdílů. Dobře známé Moře klidu (Mare Tranquillitatis) je modrá oblast vpravo od středu. Z kráteru Tycho vlevo dole vybíhají bílé čáry, zatímco kráter Koperník vlevo od středu mramorují fialové tóny. Přestože jsou barevné odstíny tak zvýrazněné, tak odpovídají skutečným rozdílům v chemickém složení měsíčního povrchu - modré odstíny prozrazují oblasti bohaté na titan, zatímco oranžové a fialové oblasti jsou poměrně chudé na titan a železo. Obrázek je kalibrován vzorky hornin z výprav Apollo a podobné vícebarevné snímky z kosmických lodí byly používány k průzkumu globálního složení povrchu Měsíce.

Štítky: Earth's moon, Minerals, Exaggerated color


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »