Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barva Měsíce

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Pozemský Měsíc je normálně vidět v jemných odstínech šedé nebo žluté. Tato mozaika Měsíce v poslední čtvrti vznikla velmi velkým zvýrazněním malých barevných rozdílů. Dobře známé Moře klidu (Mare Tranquillitatis) je modrá oblast vpravo od středu. Z kráteru Tycho vlevo dole vybíhají bílé čáry, zatímco kráter Koperník vlevo od středu mramorují fialové tóny. Přestože jsou barevné odstíny tak zvýrazněné, tak odpovídají skutečným rozdílům v chemickém složení měsíčního povrchu - modré odstíny prozrazují oblasti bohaté na titan, zatímco oranžové a fialové oblasti jsou poměrně chudé na titan a železo. Obrázek je kalibrován vzorky hornin z výprav Apollo a podobné vícebarevné snímky z kosmických lodí byly používány k průzkumu globálního složení povrchu Měsíce.

Štítky: Earth's moon, Minerals, Exaggerated color


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »