Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barva Měsíce

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Pozemský Měsíc je normálně vidět v jemných odstínech šedé nebo žluté. Tato mozaika Měsíce v poslední čtvrti vznikla velmi velkým zvýrazněním malých barevných rozdílů. Dobře známé Moře klidu (Mare Tranquillitatis) je modrá oblast vpravo od středu. Z kráteru Tycho vlevo dole vybíhají bílé čáry, zatímco kráter Koperník vlevo od středu mramorují fialové tóny. Přestože jsou barevné odstíny tak zvýrazněné, tak odpovídají skutečným rozdílům v chemickém složení měsíčního povrchu - modré odstíny prozrazují oblasti bohaté na titan, zatímco oranžové a fialové oblasti jsou poměrně chudé na titan a železo. Obrázek je kalibrován vzorky hornin z výprav Apollo a podobné vícebarevné snímky z kosmických lodí byly používány k průzkumu globálního složení povrchu Měsíce.

Štítky: Earth's moon, Minerals, Exaggerated color


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »