Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy a rázová vlna

Uznání: Chandra: NASA / CXC / GSFC, U.Hwang et al.; ROSAT: NASA/GSFC/S.Snowden et al.

Hmotné hvězdy končí svůj život jako supernovy a při výbuchu odvrhují svoje vnější vrstvy zpátky do mezihvězdného prostoru. Impozantní smrtící explozi vyvolává zhroucení neudržitelně hustého hvězdného jádra. Na obrázku je rozpínající se zbytek supernovy Puppis A, jeden z nejjasnějších zdrojů na rentgenové obloze. Nyní má průměr asi 10 světelných let a světlo z původní exploze poprvé dospělo na Zemi před několika tisíci lety. Vložený snímek pořízený rentgenovými kamerami observatoře Chandra ukazuje výrazné podrobnosti silné rázové vlny, která rozráží mezihvězdné mračno, když postupuje už dříve existujícím materiálem. Větší políčko z družice ROSAT u středu zbytků zachycuje bodový rentgenový zdroj. Tímto zdrojem je mladá neutronová hvězda, zbytek zhrouceného jádra hvězdy vymrštěného explozí, které se pohybuje pryč rychlostí asi 1000 kilometrů za sekundu.

Štítky: Supernova, Rázová vlna, Zbytek supernovy, Puppis a


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »