Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a světlo v Růžicové mlhovině

Uznání a copyright: Nicolas Outters (Observatoire d'Orange)

Čím jsou vytvářeny kosmické prachové skulptury v Růžicové mlhovině? Růžicová mlhovina, známá též jako NGC 2244, je proslulá krásou svého celkového tvaru a ukazuje svoji krásu dokonce i při podrobnějším pohledu. Nahoře jsou vidět globule tmavého prachu a plynu, které pomalu erodují pryč energetickým světlem a větry z okolních hmotných hvězd. Pokud by globule v molekulárním mračnu byly ponechány v klidu dostatečně dlouho, tak by z nich nejspíše vznikly hvězdy a planety. Růžicová mlhovina má asi 50 světelných let, nachází se asi 4500 světelných let daleko a lze ji spatři i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Pěkného Valentýna vám přejí lidi z APODu.

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, NGC 2244


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »