Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a světlo v Růžicové mlhovině

Uznání a copyright: Nicolas Outters (Observatoire d'Orange)

Čím jsou vytvářeny kosmické prachové skulptury v Růžicové mlhovině? Růžicová mlhovina, známá též jako NGC 2244, je proslulá krásou svého celkového tvaru a ukazuje svoji krásu dokonce i při podrobnějším pohledu. Nahoře jsou vidět globule tmavého prachu a plynu, které pomalu erodují pryč energetickým světlem a větry z okolních hmotných hvězd. Pokud by globule v molekulárním mračnu byly ponechány v klidu dostatečně dlouho, tak by z nich nejspíše vznikly hvězdy a planety. Růžicová mlhovina má asi 50 světelných let, nachází se asi 4500 světelných let daleko a lze ji spatři i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Pěkného Valentýna vám přejí lidi z APODu.

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, NGC 2244


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »