Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a světlo v Růžicové mlhovině

Uznání a copyright: Nicolas Outters (Observatoire d'Orange)

Čím jsou vytvářeny kosmické prachové skulptury v Růžicové mlhovině? Růžicová mlhovina, známá též jako NGC 2244, je proslulá krásou svého celkového tvaru a ukazuje svoji krásu dokonce i při podrobnějším pohledu. Nahoře jsou vidět globule tmavého prachu a plynu, které pomalu erodují pryč energetickým světlem a větry z okolních hmotných hvězd. Pokud by globule v molekulárním mračnu byly ponechány v klidu dostatečně dlouho, tak by z nich nejspíše vznikly hvězdy a planety. Růžicová mlhovina má asi 50 světelných let, nachází se asi 4500 světelných let daleko a lze ji spatři i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Pěkného Valentýna vám přejí lidi z APODu.

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, NGC 2244


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »