Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Emisní mlhovina N44

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

N44 je jednou z největších a nejspletitějších mlhovin v této části vesmíru. N44 se nachází se v našem galaktickém sousedovi, ve Velkém Magellanově mračnu, a obsahuje početné hmotné jasné hvězdy, dlouhé pásy tmavého prachu a nesmírná mračna červeně zářícího vodíku. Červená barva emisní mlhoviny N44 pochází ze všudypřítomných atomů vodíku, které znovu zachytily elektron, předtím vyražený energetickým světlem z hmotných hvězd. Zdá se také, že centrální hvězdy vytvořily obří superbublinu, která je vidět dole vlevo. N44 na snímku nahoře má asi 1000 světelných let a nachází se ve vzdálenosti asi 170 000 světelných let.

Štítky: Lmc, Emisní mlhovina, N44


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »