Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Emisní mlhovina N44

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

N44 je jednou z největších a nejspletitějších mlhovin v této části vesmíru. N44 se nachází se v našem galaktickém sousedovi, ve Velkém Magellanově mračnu, a obsahuje početné hmotné jasné hvězdy, dlouhé pásy tmavého prachu a nesmírná mračna červeně zářícího vodíku. Červená barva emisní mlhoviny N44 pochází ze všudypřítomných atomů vodíku, které znovu zachytily elektron, předtím vyražený energetickým světlem z hmotných hvězd. Zdá se také, že centrální hvězdy vytvořily obří superbublinu, která je vidět dole vlevo. N44 na snímku nahoře má asi 1000 světelných let a nachází se ve vzdálenosti asi 170 000 světelných let.

Štítky: Lmc, Emisní mlhovina, N44


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »