Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoebe: kometární měsíc Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byl Saturnův měsíc Phoebe kdysi kometou? Snímky z kosmické sondy Cassini pořízené před dvěma lety při vstupu do blízkosti Saturnu naznačují, že Phoebe by mohl mít původ ve vnější sluneční soustavě. Nepravidelný povrch Phoebe, retrográdní dráha, neobvykle tmavý povrch, směs velkých i malých kráterů a nízká průměrná hustota se zdají odpovídat hypotéze, že Phoebe byl kdysi před zachycení Saturnem součástí Kuiperova pásu ledových komet za Neptunem. Na snímku nahoře jsou na Phoebe vidět krátery, pruhy a vrstvené uloženiny světlého a tmavého materiálu. Snímek byl pořízen asi 30 000 kilometrů od tohoto 200 kilometrového měsíce. Dva týdny po pořízení snímku nahoře sonda Cassini zapálila svoje motory a zpomalila na oběžnou dráhu Saturnu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Phoebe


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »