Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoebe: kometární měsíc Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byl Saturnův měsíc Phoebe kdysi kometou? Snímky z kosmické sondy Cassini pořízené před dvěma lety při vstupu do blízkosti Saturnu naznačují, že Phoebe by mohl mít původ ve vnější sluneční soustavě. Nepravidelný povrch Phoebe, retrográdní dráha, neobvykle tmavý povrch, směs velkých i malých kráterů a nízká průměrná hustota se zdají odpovídat hypotéze, že Phoebe byl kdysi před zachycení Saturnem součástí Kuiperova pásu ledových komet za Neptunem. Na snímku nahoře jsou na Phoebe vidět krátery, pruhy a vrstvené uloženiny světlého a tmavého materiálu. Snímek byl pořízen asi 30 000 kilometrů od tohoto 200 kilometrového měsíce. Dva týdny po pořízení snímku nahoře sonda Cassini zapálila svoje motory a zpomalila na oběžnou dráhu Saturnu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Phoebe


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »