Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoebe: kometární měsíc Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byl Saturnův měsíc Phoebe kdysi kometou? Snímky z kosmické sondy Cassini pořízené před dvěma lety při vstupu do blízkosti Saturnu naznačují, že Phoebe by mohl mít původ ve vnější sluneční soustavě. Nepravidelný povrch Phoebe, retrográdní dráha, neobvykle tmavý povrch, směs velkých i malých kráterů a nízká průměrná hustota se zdají odpovídat hypotéze, že Phoebe byl kdysi před zachycení Saturnem součástí Kuiperova pásu ledových komet za Neptunem. Na snímku nahoře jsou na Phoebe vidět krátery, pruhy a vrstvené uloženiny světlého a tmavého materiálu. Snímek byl pořízen asi 30 000 kilometrů od tohoto 200 kilometrového měsíce. Dva týdny po pořízení snímku nahoře sonda Cassini zapálila svoje motory a zpomalila na oběžnou dráhu Saturnu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Phoebe


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »