Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plato a měsíční Alpy

Uznání a copyright: Alan Friedman

Této ostré digitální mozaice povrchu Měsíce vévodí 95 kilometrů široký kráter Plato s tmavým dnem (nahoře) a sluncem zalité vrcholky lunárních Alp. Zatímco Alpy na planetě Zemi byly vyzdvihávány po milióny let, jak spolu pomalu střetávaly kontinentální desky, tak lunární Alpy nejspíše vznikly při náhlé srážce, která vytvořila obří impaktní bazén zvaný Moře dešťů (Mare Imbrium). Vlevo je vidět poměrně hladký povrch lávou zaplaveného povrchu moře. Výrazný přímý útvar, který pohoří protíná (vpravo dole), je měsíční Alpské údolí (Alpine Valley) dlouhé asi 160 kilometrů a široké asi 10 kilometrů. Velká, jasná alpská hora u středu dole se pochopitelně nazývá Mont Blanc a tyčí se více jak 3 kilometry nad měsíčním povrchem. Měsíčním Alpám chybí atmosféra, o sněhu ani nemluvě, takže by asi nebyly zrovna ideálním místem pro Zimní olympijské hry. Na druhou stranu by ale takový řekněme 90 kilový lyžař vážil na Měsíci pouhých 15 kilogramů.

Štítky: Hory, Earth's moon, Lunar alps, Plato, Mont blanc, Mar imbrium


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »