Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plato a měsíční Alpy

Uznání a copyright: Alan Friedman

Této ostré digitální mozaice povrchu Měsíce vévodí 95 kilometrů široký kráter Plato s tmavým dnem (nahoře) a sluncem zalité vrcholky lunárních Alp. Zatímco Alpy na planetě Zemi byly vyzdvihávány po milióny let, jak spolu pomalu střetávaly kontinentální desky, tak lunární Alpy nejspíše vznikly při náhlé srážce, která vytvořila obří impaktní bazén zvaný Moře dešťů (Mare Imbrium). Vlevo je vidět poměrně hladký povrch lávou zaplaveného povrchu moře. Výrazný přímý útvar, který pohoří protíná (vpravo dole), je měsíční Alpské údolí (Alpine Valley) dlouhé asi 160 kilometrů a široké asi 10 kilometrů. Velká, jasná alpská hora u středu dole se pochopitelně nazývá Mont Blanc a tyčí se více jak 3 kilometry nad měsíčním povrchem. Měsíčním Alpám chybí atmosféra, o sněhu ani nemluvě, takže by asi nebyly zrovna ideálním místem pro Zimní olympijské hry. Na druhou stranu by ale takový řekněme 90 kilový lyžař vážil na Měsíci pouhých 15 kilogramů.

Štítky: Hory, Earth's moon, Lunar alps, Plato, Mont blanc, Mar imbrium


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »