Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plato a měsíční Alpy

Uznání a copyright: Alan Friedman

Této ostré digitální mozaice povrchu Měsíce vévodí 95 kilometrů široký kráter Plato s tmavým dnem (nahoře) a sluncem zalité vrcholky lunárních Alp. Zatímco Alpy na planetě Zemi byly vyzdvihávány po milióny let, jak spolu pomalu střetávaly kontinentální desky, tak lunární Alpy nejspíše vznikly při náhlé srážce, která vytvořila obří impaktní bazén zvaný Moře dešťů (Mare Imbrium). Vlevo je vidět poměrně hladký povrch lávou zaplaveného povrchu moře. Výrazný přímý útvar, který pohoří protíná (vpravo dole), je měsíční Alpské údolí (Alpine Valley) dlouhé asi 160 kilometrů a široké asi 10 kilometrů. Velká, jasná alpská hora u středu dole se pochopitelně nazývá Mont Blanc a tyčí se více jak 3 kilometry nad měsíčním povrchem. Měsíčním Alpám chybí atmosféra, o sněhu ani nemluvě, takže by asi nebyly zrovna ideálním místem pro Zimní olympijské hry. Na druhou stranu by ale takový řekněme 90 kilový lyžař vážil na Měsíci pouhých 15 kilogramů.

Štítky: Hory, Earth's moon, Lunar alps, Plato, Mont blanc, Mar imbrium


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »