Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plato a měsíční Alpy

Uznání a copyright: Alan Friedman

Této ostré digitální mozaice povrchu Měsíce vévodí 95 kilometrů široký kráter Plato s tmavým dnem (nahoře) a sluncem zalité vrcholky lunárních Alp. Zatímco Alpy na planetě Zemi byly vyzdvihávány po milióny let, jak spolu pomalu střetávaly kontinentální desky, tak lunární Alpy nejspíše vznikly při náhlé srážce, která vytvořila obří impaktní bazén zvaný Moře dešťů (Mare Imbrium). Vlevo je vidět poměrně hladký povrch lávou zaplaveného povrchu moře. Výrazný přímý útvar, který pohoří protíná (vpravo dole), je měsíční Alpské údolí (Alpine Valley) dlouhé asi 160 kilometrů a široké asi 10 kilometrů. Velká, jasná alpská hora u středu dole se pochopitelně nazývá Mont Blanc a tyčí se více jak 3 kilometry nad měsíčním povrchem. Měsíčním Alpám chybí atmosféra, o sněhu ani nemluvě, takže by asi nebyly zrovna ideálním místem pro Zimní olympijské hry. Na druhou stranu by ale takový řekněme 90 kilový lyžař vážil na Měsíci pouhých 15 kilogramů.

Štítky: Hory, Earth's moon, Lunar alps, Plato, Mont blanc, Mar imbrium


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »