Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M8: Mlhovina Laguna

Uznání a copyright snímku: zpracování: Tom Davis, pořízení: Jim Misti

Toto krásné kosmické mračno je populární zastávkou teleskopických procházek souhvězdím Střelce (Sagittarius). Kosmický turista osmnástého století Charles Messier katalogizoval tuto jasnou mlhovinu jako M8 a současní astronomové znají mlhovinu Laguna jako aktivní hvězdnou porodnici vzdálenou asi 5000 světelných let směrem ke středu naší Mléčné dráhy. Na tomto pozoruhodném zpracovaném obrázku lze vystopovat úžasné podrobnosti řady vláken zářícího vodíku a tmavých prachových mračen Laguny spolu s jasnější, turbuletní oblastí Přesýpacích hodin vpravo nahoře. Pohled je barevnou složeninou úzkopásmového a širokopásmového snímku, které byly pořízeny pod tmavou oblohou severozápadní Arizony. V odhadované vzdálenosti Laguny snímek pokrývá asi 30 světelných let.

Štítky: Galaktický střed, M8, Lagoon Nebula, Sagittarius, Charles messier, Star formation


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »