Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M8: Mlhovina Laguna

Uznání a copyright snímku: zpracování: Tom Davis, pořízení: Jim Misti

Toto krásné kosmické mračno je populární zastávkou teleskopických procházek souhvězdím Střelce (Sagittarius). Kosmický turista osmnástého století Charles Messier katalogizoval tuto jasnou mlhovinu jako M8 a současní astronomové znají mlhovinu Laguna jako aktivní hvězdnou porodnici vzdálenou asi 5000 světelných let směrem ke středu naší Mléčné dráhy. Na tomto pozoruhodném zpracovaném obrázku lze vystopovat úžasné podrobnosti řady vláken zářícího vodíku a tmavých prachových mračen Laguny spolu s jasnější, turbuletní oblastí Přesýpacích hodin vpravo nahoře. Pohled je barevnou složeninou úzkopásmového a širokopásmového snímku, které byly pořízeny pod tmavou oblohou severozápadní Arizony. V odhadované vzdálenosti Laguny snímek pokrývá asi 30 světelných let.

Štítky: Galaktický střed, M8, Lagoon Nebula, Sagittarius, Charles messier, Star formation


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »