Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík a prach v Růžicové mlhovině

Uznání: Nick Wright (University College London), IPHAS Collaboration

Na okraji velkého molekulárního mračna v Jednorožci (Monoceros), vzdáleného zhruba 3000 světelných let, tvoří tmavá prachová vlákna siluety proti zářivému vodíku. Podrobný pohled na Růžicovou mlhovinu ukazuje, že v této oblasti dochází ke vzniku hvězd a tmavá vlákna jsou tvářena větry a zářením horkých mladých hvězd. Ultrafialové záření mladých hvězd z vodíkových atomů v okolí vyráží elektrony. Při rekombinaci elektronů s atomy se vyzařuje světlo s delší vlnovou délkou a nižší energií dobře známé podle charakteristického vzoru jasných spektrálních čar. Na viditelných vlnových délkách je nejsilnější emisní čarou z tohoto vzoru v červené části spektra a je známa jako "Hydrogen-alfa" nebo jen H-alfa. Tento obrázek je částí přehlídky Mléčné dráhy na H-alfa emisi IPHAS a zabírá asi 25 světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Růžicová mlhovina, NGC 2237, Hydgrogen


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »