Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Země

Uznání: Apollo 8, NASA

V prosinci 1968 letěla posádka lodi Apollo 8 ze Země k Měsíci a zase zpátky. Frank Borman, James Lovell a William Anders odstartovali 21. prosince na špičce rakety Saturn V, desetkrát obletěli Měsíc ve svém velitelském modulu a 27. prosince se vrátili na Zem. Do impozantního seznamu prvenství Apolla 8 patří: první cesta lidí k pozemskému Měsíci, první let lidí s raketou Saturn V a první fotografování Země z hlubin vesmíru. Jak se velitelský modul Apolla 8 vynořil z odvrácené strany Měsíce, tak se posádka podívala k lunárnímu horizontu a uviděla díky orbitálnímu pohybu své lodi vycházet Zemi. Výsledkem byl slavný obrázek vzdálené modré Země nad okrajem Měsíce jako podivuhodný dar světu.

Štítky: Měsíc, Země, Apollo 8


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »