Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Země

Uznání: Apollo 8, NASA

V prosinci 1968 letěla posádka lodi Apollo 8 ze Země k Měsíci a zase zpátky. Frank Borman, James Lovell a William Anders odstartovali 21. prosince na špičce rakety Saturn V, desetkrát obletěli Měsíc ve svém velitelském modulu a 27. prosince se vrátili na Zem. Do impozantního seznamu prvenství Apolla 8 patří: první cesta lidí k pozemskému Měsíci, první let lidí s raketou Saturn V a první fotografování Země z hlubin vesmíru. Jak se velitelský modul Apolla 8 vynořil z odvrácené strany Měsíce, tak se posádka podívala k lunárnímu horizontu a uviděla díky orbitálnímu pohybu své lodi vycházet Zemi. Výsledkem byl slavný obrázek vzdálené modré Země nad okrajem Měsíce jako podivuhodný dar světu.

Štítky: Měsíc, Země, Apollo 8


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »