Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens na Titanu ilustrovaně

Uznání ilustrace: ESA

Pokud byste mohli stát na Titanu, co byste uviděli? Zrovna asi před rokem přistála na tajemném Saturnovu měsíci sonda Huygens a odvysílala vůbec první snímky zpod tlustých oblačných vrstev nad Titanem. Ze snímků odeslaných zpátky vznikla umělecká rekonstrukce sondy Huygens na povrchu Titanu. V popředí obrázku nahoře sedí lander o velikosti automobilu, který po dobu více jak 90 minut odesílal zpátky snímky, než se vyčerpaly baterie. V pozadí je vidět padák, připoutaný k landeru silnými šňůrami, který Huygense zpomaloval při sestupu atmosférou. Kolem sondy jsou vidět podivné světlé hladké kameny, které možná obsahují vodní led. Anylýzy snímků a údajů z Huygense ukazují, že povrch Titanu má dnes zajímavé podrobnosti s povrchem rané Země.

Štítky: Titan, Huygens, Methane


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »