Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens na Titanu ilustrovaně

Uznání ilustrace: ESA

Pokud byste mohli stát na Titanu, co byste uviděli? Zrovna asi před rokem přistála na tajemném Saturnovu měsíci sonda Huygens a odvysílala vůbec první snímky zpod tlustých oblačných vrstev nad Titanem. Ze snímků odeslaných zpátky vznikla umělecká rekonstrukce sondy Huygens na povrchu Titanu. V popředí obrázku nahoře sedí lander o velikosti automobilu, který po dobu více jak 90 minut odesílal zpátky snímky, než se vyčerpaly baterie. V pozadí je vidět padák, připoutaný k landeru silnými šňůrami, který Huygense zpomaloval při sestupu atmosférou. Kolem sondy jsou vidět podivné světlé hladké kameny, které možná obsahují vodní led. Anylýzy snímků a údajů z Huygense ukazují, že povrch Titanu má dnes zajímavé podrobnosti s povrchem rané Země.

Štítky: Titan, Huygens, Methane


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »