Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens na Titanu ilustrovaně

Uznání ilustrace: ESA

Pokud byste mohli stát na Titanu, co byste uviděli? Zrovna asi před rokem přistála na tajemném Saturnovu měsíci sonda Huygens a odvysílala vůbec první snímky zpod tlustých oblačných vrstev nad Titanem. Ze snímků odeslaných zpátky vznikla umělecká rekonstrukce sondy Huygens na povrchu Titanu. V popředí obrázku nahoře sedí lander o velikosti automobilu, který po dobu více jak 90 minut odesílal zpátky snímky, než se vyčerpaly baterie. V pozadí je vidět padák, připoutaný k landeru silnými šňůrami, který Huygense zpomaloval při sestupu atmosférou. Kolem sondy jsou vidět podivné světlé hladké kameny, které možná obsahují vodní led. Anylýzy snímků a údajů z Huygense ukazují, že povrch Titanu má dnes zajímavé podrobnosti s povrchem rané Země.

Štítky: Titan, Huygens, Methane


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »