Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše těsně po západu

Uznání a copyright: Tunç Tezel

Je to Venuše nebo letadlo? Pro nadšené pozorovatele je běžným úkolem zvážit, zda je to jasné světlo nad obzorem planeta Venuše. Takové letadlo se obvykle za několik okamžiků prozradí svým pohybem. Zato Venuše pomalu zapadá, jak se Země otáčí. Ale i tak by identifikace Venuše byla jednodušší, pokud by stále každou noc neměnila svoji polohu. Na obrázku nahoře je Venuše zachycená za 38 různých nocí v letech 2005 a 2006 nad městem Bursa v Turecku, když se sesterská planeta Země ukazovala výhradně na večerní obloze. Průměrný odstup snímků je asi 5 dní a snímky byly pořizovány, když bylo Slunce asi 7 stupňů pod obzorem. Dráha Venuše kolem Slunce ji nyní bude udržovat na ranní obloze planety Země až do října 2006.

Štítky: Venuše, Západ slunce


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a Venuše

Další informace »