Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1999: Jih Orionu

Uznání a copyright: Robert Gendler

Jižně od velké hvězdotvorné oblasti zvané Mlhovina v Orionu se nachází jasná modrá reflekční mlhovina NGC 1999. Mlhovina se vyznačuje tmavým obráceným tvarem písmene T vlevo dole na obsáhlém kosmickém pohledu, který zabírá přes 10 světelných let. Temný útvar je husté mračno z plynu a prachu, neboli Bokova globule, která je vidět v siluetě proti jasné mlhovině a pravděpodobně místo budoucího vznikání hvězd. NGC 1999 na kraji komplexu Orionova molekulárního mračna vzdáleného asi 1500 světelných let osvětluje vnořená proměnná hvězda V380 Orionis. Oblast se jen hemží energetickými mladými hvězdami s výtrysky a toky, které vytvářejí svítívé rázové vlny, včetně Herbig-Harových objektů HH 1 a 2 hned dole vlevo od NGC 1999 a dobře viditelné kaskády červenavých oblouků a rázových vln, která začíná vpravo nahoře. Hvězdné výtrysky a toky pronikají okolním materiálem rychlostmi stovek kilometrů za sekundu.

Štítky: Reflekční mlhovina, Young stars, Ngc1999, V380 orionis, Hh1/2


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Protuberance

Protuberance

Další informace »