Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1999: Jih Orionu

Uznání a copyright: Robert Gendler

Jižně od velké hvězdotvorné oblasti zvané Mlhovina v Orionu se nachází jasná modrá reflekční mlhovina NGC 1999. Mlhovina se vyznačuje tmavým obráceným tvarem písmene T vlevo dole na obsáhlém kosmickém pohledu, který zabírá přes 10 světelných let. Temný útvar je husté mračno z plynu a prachu, neboli Bokova globule, která je vidět v siluetě proti jasné mlhovině a pravděpodobně místo budoucího vznikání hvězd. NGC 1999 na kraji komplexu Orionova molekulárního mračna vzdáleného asi 1500 světelných let osvětluje vnořená proměnná hvězda V380 Orionis. Oblast se jen hemží energetickými mladými hvězdami s výtrysky a toky, které vytvářejí svítívé rázové vlny, včetně Herbig-Harových objektů HH 1 a 2 hned dole vlevo od NGC 1999 a dobře viditelné kaskády červenavých oblouků a rázových vln, která začíná vpravo nahoře. Hvězdné výtrysky a toky pronikají okolním materiálem rychlostmi stovek kilometrů za sekundu.

Štítky: Reflekční mlhovina, Young stars, Ngc1999, V380 orionis, Hh1/2


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »