Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Neptunu a Tritonu

Uznání: Voyager 2, NASA

Kamera kosmické sondy Voyager 2, která tiše pluje vnější sluneční soustavou, zachytila v roce 1989 Neptun a Triton ve fázi srpku. Snímek obří plynné planety a jejího oblačného měsíce nahoře byl pořízen zezadu zrovna po nejtěsnějším přiblížení. Takový snímek by nemohl být zachycen ze Země, jelikož Neptun směrem k Zemi nikdy nevykazuje fázi srpku. Neobvyklé pozorovací místo také Neptuna zbavuje jeho dobře známého modrého odstínu, jelikož sluneční světlo, které je odsud vidět, se rozptyluje dopředu a tak zčervenává jako při západu Slunce. Neptun je menší, ale hmotnější než Uran a má několik tmavých prstenců a emituje více světla, jak dostává od Slunce.

Štítky: Neptun, Triton, Crescent


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »