Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Neptunu a Tritonu

Uznání: Voyager 2, NASA

Kamera kosmické sondy Voyager 2, která tiše pluje vnější sluneční soustavou, zachytila v roce 1989 Neptun a Triton ve fázi srpku. Snímek obří plynné planety a jejího oblačného měsíce nahoře byl pořízen zezadu zrovna po nejtěsnějším přiblížení. Takový snímek by nemohl být zachycen ze Země, jelikož Neptun směrem k Zemi nikdy nevykazuje fázi srpku. Neobvyklé pozorovací místo také Neptuna zbavuje jeho dobře známého modrého odstínu, jelikož sluneční světlo, které je odsud vidět, se rozptyluje dopředu a tak zčervenává jako při západu Slunce. Neptun je menší, ale hmotnější než Uran a má několik tmavých prstenců a emituje více světla, jak dostává od Slunce.

Štítky: Neptun, Triton, Crescent


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »