Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná hvězda Regulus vedle trpasličí galaxie Leo 1

Uznání a copyright: Russell Croman

Hvězda vlevo nahoře je tak jasná, že někdy obtížné si povšimnout galaxie vlevo dole. Hvězdu Regulus i galaxii Leo I lze spatřit ve vzájemné vzdálenosti asi jeden stupeň v souhvězdí Lva (Leo). Regulus je součást vícenásobné hvězdné soustavy s blízkou doprovodnou dvojhvězdnou, která je vidět vpravo nahoře od mladé hvězdy na hlavní posloupnosti. Leo I je trpasličí kulovitá galaxie v Místní skupině galaxií, které dominuje Mléčná dráha a M31. Leo I se považuje za nejvzdálenější známou malou satelitní galaxii, která obíhá naši Mléčnou dráhu. Regulus se nachází asi 75 světelných let daleko, zatímco Leo 1 je ve vzdálenosti 800 000 světelných let.

Štítky: Hvězdy, Regulus, Leo Dwarf


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění slunce 1

Další informace »