Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hideaway

Uznání a copyright: Inga Nielsen

Je to obrázek západu Slunce na zemském severním pólu? Navzdory městským legendám, které cirkulují po internetu, je odpověď ne. Scéna nahoře vznikla jako imaginární místo někde ve vesmíru, které by bylo klidné a mírumilovné, a proto se jmenuje Hideaway. Tato scéna by nemohla být nikde na Zemi, protože ze Země má Měsíc a Slunce vždy skoro stejný úhlový průměr. To je zvláště zřejmé například při slunečním zatmění. Vyobrazená scéna je docela působivá a část srpku "měsíce" je vzhledem k poloze mateřské hvězdy poměrně přesná. Severní pól Země ve skutečnosti vypadá jinak. Od tohoto měsíce je dokonce na severním pólu webová kamera, která posílá skoro živě obrázky.

Štítky: Severní pól, Hideaway, Nielsen


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »