Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hideaway

Uznání a copyright: Inga Nielsen

Je to obrázek západu Slunce na zemském severním pólu? Navzdory městským legendám, které cirkulují po internetu, je odpověď ne. Scéna nahoře vznikla jako imaginární místo někde ve vesmíru, které by bylo klidné a mírumilovné, a proto se jmenuje Hideaway. Tato scéna by nemohla být nikde na Zemi, protože ze Země má Měsíc a Slunce vždy skoro stejný úhlový průměr. To je zvláště zřejmé například při slunečním zatmění. Vyobrazená scéna je docela působivá a část srpku "měsíce" je vzhledem k poloze mateřské hvězdy poměrně přesná. Severní pól Země ve skutečnosti vypadá jinak. Od tohoto měsíce je dokonce na severním pólu webová kamera, která posílá skoro živě obrázky.

Štítky: Severní pól, Hideaway, Nielsen


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »