Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovrat v Stonehenge

Uznání a copyright: Pete Strasser (Tuscon, Arizona, USA)

Dnes dosahuje Slunce na pozemské obloze svého nejsevernějšího bodu. Toto datum tradičně zvané slunovrat označuje změnu ročního období, na severní polokouli Země z jara na léto a na jižní polokouli z podzimu na zimu. Obrázek nahoře pochází z oslavy lesního slunovratu ve Stonehenge v Anglii. Šlo o vzácnou událost, protože Stonehenge není vždy otevřeno veřejnosti a také protože předchozí slunovraty byly nepříjemně podmračené. Ovšem v roce 2005 se tisíce lidí shromáždilo při východu, aby spatřilo východ Slunce přes 4000 let starý sluneční monument. Vzhledem k precesi zemské osy v průběhu tisíciletí Slunce už nevychází nad Stonehenge v astronomicky významném směru, i když fotograf dokázal najít dobré místo, odkud je vidět vycházející Slunce nad masivními stojícími balvany ve Stonehenge.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Stonehenge


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »