Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety, včely a osel

Uznání a copyright: Chris Schur

Minulý víkend v sobotu 17. června nastalo tolik ohlašované postavení planet Saturnu a Marsu s dobře známou hvězdokupou Jesličky. Na tomto obrázku pořízeném pod temnou arizonskou oblohou se nachází Mars vpravo nahoře od Saturnu, toho času nejjasnějšího světla na této nebeské scéně, s hvězdokupou Jesličky (M44) vlevo dole. Obě planety v konjunkci od sebe dělí něco přes půl stupně. Asi dalšího půl stupně po spojnici pokračující dolů vlevo je třetí nejjasnější objekt na tomto obrázku, obří hvězda Asellus Australis. Asellus Australis je též známá jako Delta Cancri, obyčejná jasná hvězda vzdálená 136 světelných let v souhvězdí Raka (Cancer), kdysi Krab. Latinské jméno této hvězdy se dá překložit jako "Jižní osel". (Pozn. překl.: M44 se anglicky jmenuje Včelí úl, zatímco v češtině se mluví o Jesličkách.)

Štítky: Mars, Hvězdokupa, Saturn, M44, Beehive, Asellus australis, Delta cancri


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »