Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety, včely a osel

Uznání a copyright: Chris Schur

Minulý víkend v sobotu 17. června nastalo tolik ohlašované postavení planet Saturnu a Marsu s dobře známou hvězdokupou Jesličky. Na tomto obrázku pořízeném pod temnou arizonskou oblohou se nachází Mars vpravo nahoře od Saturnu, toho času nejjasnějšího světla na této nebeské scéně, s hvězdokupou Jesličky (M44) vlevo dole. Obě planety v konjunkci od sebe dělí něco přes půl stupně. Asi dalšího půl stupně po spojnici pokračující dolů vlevo je třetí nejjasnější objekt na tomto obrázku, obří hvězda Asellus Australis. Asellus Australis je též známá jako Delta Cancri, obyčejná jasná hvězda vzdálená 136 světelných let v souhvězdí Raka (Cancer), kdysi Krab. Latinské jméno této hvězdy se dá překložit jako "Jižní osel". (Pozn. překl.: M44 se anglicky jmenuje Včelí úl, zatímco v češtině se mluví o Jesličkách.)

Štítky: Mars, Hvězdokupa, Saturn, M44, Beehive, Asellus australis, Delta cancri


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »