Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety, včely a osel

Uznání a copyright: Chris Schur

Minulý víkend v sobotu 17. června nastalo tolik ohlašované postavení planet Saturnu a Marsu s dobře známou hvězdokupou Jesličky. Na tomto obrázku pořízeném pod temnou arizonskou oblohou se nachází Mars vpravo nahoře od Saturnu, toho času nejjasnějšího světla na této nebeské scéně, s hvězdokupou Jesličky (M44) vlevo dole. Obě planety v konjunkci od sebe dělí něco přes půl stupně. Asi dalšího půl stupně po spojnici pokračující dolů vlevo je třetí nejjasnější objekt na tomto obrázku, obří hvězda Asellus Australis. Asellus Australis je též známá jako Delta Cancri, obyčejná jasná hvězda vzdálená 136 světelných let v souhvězdí Raka (Cancer), kdysi Krab. Latinské jméno této hvězdy se dá překložit jako "Jižní osel". (Pozn. překl.: M44 se anglicky jmenuje Včelí úl, zatímco v češtině se mluví o Jesličkách.)

Štítky: Mars, Hvězdokupa, Saturn, M44, Beehive, Asellus australis, Delta cancri


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »