Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východně od Antaresu

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Na východ od Antaresu se zdá, že se hustými poli hvězd ke středu Mléčné dráhy plazí tmavé vzorkování. Do zatemňujícího mezihvězdného mračna, které počátkem 20. století katalogizoval astronom E. E. Barnard, patří útvary B72, B77, B78 a B59, které jsou zde vidět v siluetě proti hvězdnatému pozadí. Jejich kombinovaný tvar tady vypadá jako z dýmky vycházející kouř, takže populární název této mlhoviny je mlhovina Dýmka. Tento nádherný a rozsáhlý pohled byl pořízen pod velice temnou oblohou nad městem Hakos v Namibii. Obrázek pokrývá ve vyslovitelném souhvězdí Ophiuchus (česky Hadonoš) pole plných 10 krát 7 stupňů.

Štítky: Mléčná dráha, Tmavá mlhovina, Pipe Nebula, Ophiuchus, Barnard.


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »