Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východně od Antaresu

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Na východ od Antaresu se zdá, že se hustými poli hvězd ke středu Mléčné dráhy plazí tmavé vzorkování. Do zatemňujícího mezihvězdného mračna, které počátkem 20. století katalogizoval astronom E. E. Barnard, patří útvary B72, B77, B78 a B59, které jsou zde vidět v siluetě proti hvězdnatému pozadí. Jejich kombinovaný tvar tady vypadá jako z dýmky vycházející kouř, takže populární název této mlhoviny je mlhovina Dýmka. Tento nádherný a rozsáhlý pohled byl pořízen pod velice temnou oblohou nad městem Hakos v Namibii. Obrázek pokrývá ve vyslovitelném souhvězdí Ophiuchus (česky Hadonoš) pole plných 10 krát 7 stupňů.

Štítky: Mléčná dráha, Tmavá mlhovina, Pipe Nebula, Ophiuchus, Barnard.


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »