Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vařící temné Slunce

Uznání: TRACE Project, Stanford-Lockheed Institute for Space Research, NASA

Je to naše Slunce? Ano. I za normálního dne je naše Slunce vařící koulí kypícího horkého plynu. Nepředvídatelně vznikají oblasti silných a propletených magnetických polí a způsobují sluneční skvrny a jasné aktivní oblasti. Jak podél smyček magnetických polí proudí vodík, tak sluneční povrch bublá. Plyn v aktivních oblastech vedený podél magnetických smyček, obvykle padá zpět, ale někdy uniká do sluneční korony nebo do vesmíru jako sluneční vítr. Na snímku nahoře je naše Slunce ve třech barvách ultrafialového světla. Jelikož pouze aktivní oblasti emitují významné mnoožství energetického ultrafialového světla, tak se většina Slunce jeví temná. Ovšem barevné části krásně září a vyznačují nejteplejší a nejbouřlivější oblasti na Slunci. I když se Slunce trvale mění, tak množství viditelného světla, které emituje bylo v posledních pěti miliardách let poměrně stabilní, což umožnilo vznik života na Zemi.

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Trace satellite


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »