Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vařící temné Slunce

Uznání: TRACE Project, Stanford-Lockheed Institute for Space Research, NASA

Je to naše Slunce? Ano. I za normálního dne je naše Slunce vařící koulí kypícího horkého plynu. Nepředvídatelně vznikají oblasti silných a propletených magnetických polí a způsobují sluneční skvrny a jasné aktivní oblasti. Jak podél smyček magnetických polí proudí vodík, tak sluneční povrch bublá. Plyn v aktivních oblastech vedený podél magnetických smyček, obvykle padá zpět, ale někdy uniká do sluneční korony nebo do vesmíru jako sluneční vítr. Na snímku nahoře je naše Slunce ve třech barvách ultrafialového světla. Jelikož pouze aktivní oblasti emitují významné mnoožství energetického ultrafialového světla, tak se většina Slunce jeví temná. Ovšem barevné části krásně září a vyznačují nejteplejší a nejbouřlivější oblasti na Slunci. I když se Slunce trvale mění, tak množství viditelného světla, které emituje bylo v posledních pěti miliardách let poměrně stabilní, což umožnilo vznik života na Zemi.

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Trace satellite


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »