Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrna podrobně

Uznání: Vacuum Tower Telescope, NSO, NOAO

Proč by měla být malá část slunečního povrchu trochu tmavší? Nahoře je vidět podrobný obrázek sluneční skvrny, propadnutí na povrchu Slunce, které je o něco chladnější a méně zářivější jak zbytek Slunce. Tuto chladnou oblast vytváří komplexní magnetické pole Slunce a to potlačováním vstupu horkého materiálu do skvrny. Sluneční skvrny mohou být větší jak Země a typicky trvají jenom někok dní. Tento snímek s vysokým rozlišením také jasně ukazuje, že sluneční povrch je bublajím mořem oddělených buněk horkého plynu. Tyto buňky jsou známé jako granule. Sluneční granule měří asi 1000 kilometrů a trvají asi 10 minut. Poté mnoho granulí končí výbuchem.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »