Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrna podrobně

Uznání: Vacuum Tower Telescope, NSO, NOAO

Proč by měla být malá část slunečního povrchu trochu tmavší? Nahoře je vidět podrobný obrázek sluneční skvrny, propadnutí na povrchu Slunce, které je o něco chladnější a méně zářivější jak zbytek Slunce. Tuto chladnou oblast vytváří komplexní magnetické pole Slunce a to potlačováním vstupu horkého materiálu do skvrny. Sluneční skvrny mohou být větší jak Země a typicky trvají jenom někok dní. Tento snímek s vysokým rozlišením také jasně ukazuje, že sluneční povrch je bublajím mořem oddělených buněk horkého plynu. Tyto buňky jsou známé jako granule. Sluneční granule měří asi 1000 kilometrů a trvají asi 10 minut. Poté mnoho granulí končí výbuchem.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »