Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrna podrobně

Uznání: Vacuum Tower Telescope, NSO, NOAO

Proč by měla být malá část slunečního povrchu trochu tmavší? Nahoře je vidět podrobný obrázek sluneční skvrny, propadnutí na povrchu Slunce, které je o něco chladnější a méně zářivější jak zbytek Slunce. Tuto chladnou oblast vytváří komplexní magnetické pole Slunce a to potlačováním vstupu horkého materiálu do skvrny. Sluneční skvrny mohou být větší jak Země a typicky trvají jenom někok dní. Tento snímek s vysokým rozlišením také jasně ukazuje, že sluneční povrch je bublajím mořem oddělených buněk horkého plynu. Tyto buňky jsou známé jako granule. Sluneční granule měří asi 1000 kilometrů a trvají asi 10 minut. Poté mnoho granulí končí výbuchem.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »