Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrna podrobně

Uznání: Vacuum Tower Telescope, NSO, NOAO

Proč by měla být malá část slunečního povrchu trochu tmavší? Nahoře je vidět podrobný obrázek sluneční skvrny, propadnutí na povrchu Slunce, které je o něco chladnější a méně zářivější jak zbytek Slunce. Tuto chladnou oblast vytváří komplexní magnetické pole Slunce a to potlačováním vstupu horkého materiálu do skvrny. Sluneční skvrny mohou být větší jak Země a typicky trvají jenom někok dní. Tento snímek s vysokým rozlišením také jasně ukazuje, že sluneční povrch je bublajím mořem oddělených buněk horkého plynu. Tyto buňky jsou známé jako granule. Sluneční granule měří asi 1000 kilometrů a trvají asi 10 minut. Poté mnoho granulí končí výbuchem.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »