Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře z vesmíru

Uznání: Don Pettit, ISS Expedition 6, NASA

Ze země se zdá, že vysoko nahoře tančí nádherné polární záře. Mezinárodní kosmická stanice ISS (International Space Station) ale obíhá skoro ve stejné výšce, jako mnoho polárních září, někdy prolétá nad nimi, někdy přímo přes ně. Proudy elektronů a protonů z polárních září ale pro ISS nepředstavují žádné bezprostřední nebezpečí. Tuto zelenou polární záři na digitálně zaostřeném snímku nahoře zachytil v roce 2003 vědecký pracovník ISS Don Pettit. Pettit z oběžné dráhy hlásil, že měnící se polární záře vypadaly jako plazivé obrovské zelené měňavky - améby. Více jak 300 kilometrů dole je vidět impaktní kráter Manicouagan v severní Kanadě na planetě Zemi.

Štítky: Polární záře, Mezinárodní kosmická stanice, Manicouagan impact crater


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »