Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře z vesmíru

Uznání: Don Pettit, ISS Expedition 6, NASA

Ze země se zdá, že vysoko nahoře tančí nádherné polární záře. Mezinárodní kosmická stanice ISS (International Space Station) ale obíhá skoro ve stejné výšce, jako mnoho polárních září, někdy prolétá nad nimi, někdy přímo přes ně. Proudy elektronů a protonů z polárních září ale pro ISS nepředstavují žádné bezprostřední nebezpečí. Tuto zelenou polární záři na digitálně zaostřeném snímku nahoře zachytil v roce 2003 vědecký pracovník ISS Don Pettit. Pettit z oběžné dráhy hlásil, že měnící se polární záře vypadaly jako plazivé obrovské zelené měňavky - améby. Více jak 300 kilometrů dole je vidět impaktní kráter Manicouagan v severní Kanadě na planetě Zemi.

Štítky: Polární záře, Mezinárodní kosmická stanice, Manicouagan impact crater


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »