Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře z vesmíru

Uznání: Don Pettit, ISS Expedition 6, NASA

Ze země se zdá, že vysoko nahoře tančí nádherné polární záře. Mezinárodní kosmická stanice ISS (International Space Station) ale obíhá skoro ve stejné výšce, jako mnoho polárních září, někdy prolétá nad nimi, někdy přímo přes ně. Proudy elektronů a protonů z polárních září ale pro ISS nepředstavují žádné bezprostřední nebezpečí. Tuto zelenou polární záři na digitálně zaostřeném snímku nahoře zachytil v roce 2003 vědecký pracovník ISS Don Pettit. Pettit z oběžné dráhy hlásil, že měnící se polární záře vypadaly jako plazivé obrovské zelené měňavky - améby. Více jak 300 kilometrů dole je vidět impaktní kráter Manicouagan v severní Kanadě na planetě Zemi.

Štítky: Polární záře, Mezinárodní kosmická stanice, Manicouagan impact crater


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »