Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M78: Hvězdný prach a hvězdné světlo

Uznání a copyright: Stephan Messner

V plodném souhvězdí Orion se to mezihvězdnými prachovými mračny a jasnými mlhovinami jen hemží. Zrovna pod středem tohoto ostrého širokoúhlého pohledu, který pokrývá oblast severně od pásu Oriona, je vidět M78, jedna z nejjasnějších mlhovin. Modravá mlhovina vzdálená asi 1500 světelných let měří asi 5 světelných let. Její modrý odstín způsobuje prach, který přednostně odráží modré světlo horkých, mladých hvězd v oblasti. Do tohoto nádherného koutu oblohy patří také pozoruhodná, nově rozpoznaná McNeilova mlhovina, která se pojí se vznikem Slunci podobné hvězdy a lze zde též snadno vystopovat tmavé prachové pásy a další mlhoviny.

Štítky: Mlhovina, Reflekční mlhovina, M78, Mcneil's nebula


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)

čas 03:20 SELČ, f=98 mm, F/4.5, ISO-800, exp. 3.2"

Další informace »