Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Možné měsíce Pluta

Uznání: H. Weaver (JHU / APL), A. Stern (SwRI), and the HST Pluto Companion Search Team, ESA, NASA

V roce 1930 byl objeven maličký, ledový svět Pluta, který obíhá v odlehlých oblastech sluneční soustavy. V roce 1978 byl na základě pozemských pozorování objeven jeho poměrně velký společník Charon. A tento rok Hubble Space Telescope možná objevil dva další členy Plutovy soustavy. Oba dva nové potenciální měsíce označené S/2005 P1 a S/2005 P2 obíhají proti směru hodinových ručiček asi 44 000 kilometrů (27 000 mil) od Pluta a na těchto snímcích z Hubbla jsou vidět pouze s odstupem tří dnů. Maličké a slabé měsíčky byly zjevně zachyceny na Hubblových snímcích také v roce 2002 a v nadcházejícím únoru se plánují pozorování, která by měla objev nových měsíců potvrdit. Ve srovnání s průměry Pluta a Charonu 2 300 a 1 300 kilometrů se rozměry těchto měsíců odhadují mezi 60 a 200 kilometry. Soustava Pluta se nachází uvnitř Kuiperova pásu, v rozsáhlé oblasti za oběžnou drahou Neptunu, a Pluto by mohl být prvním čtyřnásobným objektem Kuiperova pásu.

Štítky: Měsíc, Pluto, Charon, Discovery


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »