Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Epimetheus a Janus: Záměnné měsíce Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tyto dva měsíce si vyměňují místa. Dva malé měsíčky Saturnu, Epimetheus a Janus, si při obíhání své domovské planety vyměňují svá místa. Poloměry oběžných drah měsíců se kupodivu liší méně jak o poloměr měsíců samotných: asi o 50 kilometrů. Jeden z měsíců obíhá Saturn dosti daleko před druhým jako první. Jak se oba měsíce gravitačně přitahují, tak se začínají jeden k druhém blížit a každých několik let kolem sebe opravdu projdou a vymění si svoje dráhy. Tento podivný tanec zavdává příčinu spekulacím, že Epimetheus a Janus byly kdysi spojeny a jeden od druhého se oddělily. Na snímku nahoře jsou oba měsíce vyfotografovány jak na svých oběžných drahách krouží vně blízko Saturnova prstence F. Snímek nahoře pořídila počátkem září kosmická sonda Cassini, která také obíhá kolem Saturnu.

Štítky: Saturn, Epimetheus, Janus


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »