Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Epimetheus a Janus: Záměnné měsíce Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tyto dva měsíce si vyměňují místa. Dva malé měsíčky Saturnu, Epimetheus a Janus, si při obíhání své domovské planety vyměňují svá místa. Poloměry oběžných drah měsíců se kupodivu liší méně jak o poloměr měsíců samotných: asi o 50 kilometrů. Jeden z měsíců obíhá Saturn dosti daleko před druhým jako první. Jak se oba měsíce gravitačně přitahují, tak se začínají jeden k druhém blížit a každých několik let kolem sebe opravdu projdou a vymění si svoje dráhy. Tento podivný tanec zavdává příčinu spekulacím, že Epimetheus a Janus byly kdysi spojeny a jeden od druhého se oddělily. Na snímku nahoře jsou oba měsíce vyfotografovány jak na svých oběžných drahách krouží vně blízko Saturnova prstence F. Snímek nahoře pořídila počátkem září kosmická sonda Cassini, která také obíhá kolem Saturnu.

Štítky: Saturn, Epimetheus, Janus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »