Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická loď Sojuz se blíží ke kosmické stanici

Uznání: ISS Expedition 11 Crew, NASA

Minulý měsíc se k Mezinárodní kosmické stanici připojila kosmická loď Sojuz TMA-7. Tato kosmická loď odstartovala několik dní předtím z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na snímku nahoře nese přibližující se kosmická loď Sojuz novou posádku Expedice 12 k Mezinárodní kosmické stanici ISS (International Space Station) a také platícího účastníka kosmického letu. Posádka Expedice 12 nahradila posádku Expedice 11, která na stanici strávila asi šest měsíců a očekává se, že též zůstane na ISS asi šest měsíců. Asi týden po pořízení tohoto obrázku se posádka Expedice 11 vrátila na Zemi v kabině Sojuzu i spolu s učastníkem kosmického letu. Posádka Expedice 12 bude opravovat ISS, zkoumat nové metody bydlení ve vesmíru a provádět výzkum včetně experimentu s ledvinovými kameny.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »