Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická loď Sojuz se blíží ke kosmické stanici

Uznání: ISS Expedition 11 Crew, NASA

Minulý měsíc se k Mezinárodní kosmické stanici připojila kosmická loď Sojuz TMA-7. Tato kosmická loď odstartovala několik dní předtím z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na snímku nahoře nese přibližující se kosmická loď Sojuz novou posádku Expedice 12 k Mezinárodní kosmické stanici ISS (International Space Station) a také platícího účastníka kosmického letu. Posádka Expedice 12 nahradila posádku Expedice 11, která na stanici strávila asi šest měsíců a očekává se, že též zůstane na ISS asi šest měsíců. Asi týden po pořízení tohoto obrázku se posádka Expedice 11 vrátila na Zemi v kabině Sojuzu i spolu s učastníkem kosmického letu. Posádka Expedice 12 bude opravovat ISS, zkoumat nové metody bydlení ve vesmíru a provádět výzkum včetně experimentu s ledvinovými kameny.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »