Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí sluneční skvrny 875

Uznání a copyright: Greg Piepol (sungazer.net)

Přes Slunce nyní přechází neobvykle aktivní oblast slunečních skvrn. Oblast 875 je větší jak Země a minulý týden vytvořila několik slunečních vzplanutí. Sluneční skvrně 875 bude trvat ještě několik dní, než dokončí překročení slunečního disku. Snímek Slunce nahoře byl pořízen minulou středu ve velice specifické barvě červeného světla, aby vynikly podrobnosti. Sluneční skvrnu 875 lze vidět jako tmavou oblast vpravo nahoře uprostřed vybuchujícího velkého slunečního vzplanutí třídy C. Na snímku nahoře se poměrně chladná oblast jeví jako tmavá, zatímco horké oblasti se jeví světlé. Zcela vlevo je vidět, jak se nad povrchem Slunce vznášejí sluneční protuberance.

Štítky: Vzplanutí, Sluneční skvrna, 875


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »