Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Jak se může plyn vznášet nad Sluncem? Do oblouků zkroucená magnetická pole vybíhající ze slunečního povrchu mohou uvěznit ionizovaný plyn a odložit jej do velkých smyčkovitých struktur. Tyto majestátní plazmové oblouky jsou vidět nad slunečním okrajem jako protuberance. Tento podrobný snímek pořídil v roce 1999 přístroj EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO ve světle ionizovaného hélia. Ukazuje, jak horká plazma začíná unikat do vesmíru, když se prudká protuberance stovky tisíc kilometrů nad Sluncem uvolňuje z magnetického sevření. Tyto ohromné události je dobré sledovat, jelikož mohou ovlivňovat komunikační a energetické systémy více jak 100 miliónů kilometrů daleko na planetě Zemi.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »