Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Jak se může plyn vznášet nad Sluncem? Do oblouků zkroucená magnetická pole vybíhající ze slunečního povrchu mohou uvěznit ionizovaný plyn a odložit jej do velkých smyčkovitých struktur. Tyto majestátní plazmové oblouky jsou vidět nad slunečním okrajem jako protuberance. Tento podrobný snímek pořídil v roce 1999 přístroj EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO ve světle ionizovaného hélia. Ukazuje, jak horká plazma začíná unikat do vesmíru, když se prudká protuberance stovky tisíc kilometrů nad Sluncem uvolňuje z magnetického sevření. Tyto ohromné události je dobré sledovat, jelikož mohou ovlivňovat komunikační a energetické systémy více jak 100 miliónů kilometrů daleko na planetě Zemi.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »