Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Válka galaxií: M81 versus M82

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Na tomto nádherném pohledu se vlevo nachází modrými spirálami obklopená galaxie M81. Vpravo je M82, která se vyznačuje masivními mračny plynu a prachu. Tyto dvě mamutí galaxie jsou poslední miliardu let zaklesnuty v gravitačním souboji. Gravitace každé z galaxií výrazně ovlivňuje tu druhou při průchodech každých sto miliónů let. Při posledním kole gravitace M82 nejspíše vyvolala hustotní vlny, které čeří M81 a z toho vyplývá bohatost spirálních ramen M81. Ale M81 zanechala na M82 šrám v podobě bouřlivých oblastí tvoření hvězd a srážejících se mračen plynu tak energetických, že galaxie rentgenově září. Za několik miliard let zůstane jen jedna galaxie.

Štítky: Galaxie, Srážka, M82, M81


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »