Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Válka galaxií: M81 versus M82

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Na tomto nádherném pohledu se vlevo nachází modrými spirálami obklopená galaxie M81. Vpravo je M82, která se vyznačuje masivními mračny plynu a prachu. Tyto dvě mamutí galaxie jsou poslední miliardu let zaklesnuty v gravitačním souboji. Gravitace každé z galaxií výrazně ovlivňuje tu druhou při průchodech každých sto miliónů let. Při posledním kole gravitace M82 nejspíše vyvolala hustotní vlny, které čeří M81 a z toho vyplývá bohatost spirálních ramen M81. Ale M81 zanechala na M82 šrám v podobě bouřlivých oblastí tvoření hvězd a srážejících se mračen plynu tak energetických, že galaxie rentgenově září. Za několik miliard let zůstane jen jedna galaxie.

Štítky: Galaxie, Srážka, M82, M81


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »