Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otevřená hvězdokupa NGC 290: Hvězdná šperkovnice

Uznání: ESA & NASA; Acknowledgement: E. Olszewski (U. Arizona) HST

Šperky nezáří tak jasně, zato hvězdy ano. Hvězdy v otevřené hvězdokupě NGC 290 se na krásném pohledu plném jasu a barev třpytí jako drahé kameny ve šperkovnici. Fotogenickou kupu na snímku nahoře nedávno zachytil Hubblův kosmický dalekohled. Hvězdy v otevřených hvězdokupách jsou v porovnání s hvězdami v kulových hvězdokupách mladší, hvězdokupy obsahují méně hvězd a mají mnohem vyšší poměr modrých hvězd. NGC 290 se nachází ve vzdálenosti asi 200 000 světelných let v sousední galaxii Malé Magellanovo mračno (Small Cloud of Magellan - SMC). Tato otevřená hvězdokupa obsahuje stovky hvězd a měří asi 65 světelných let. NGC 290 i další otevřené hvězdokupy jsou dobrými laboratořemi pro studium vývoje hvězd o různé hmotnosti, jelikož všechny hvězdy v otevřených hvězdokupách se zrodily zhruba ve stejné době.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, NGC 290, SMC Galaxy


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »