Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v modré a zlaté

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je Saturn částečně modrý? Snímek Saturnu nahoře aproximuje to, co by mohl člověk uvidět, pokud by se vznášel v blízkosti tohoto obřího prstenčitého světa. Snímek nahoře pořídila v půlce března kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Saturnovy majestátní prstence jsou zde přímo vidět jen jako tenká svislá čára. Prstence ale ukazují svojí složitou strukturu v tmavých stínech, které vytvářejí vlevo na obraze. Saturnův fontánový měsíc Enceladus o průměru pouhých 500 kilometrů je vidět jako hrbol v rovině prstenců. Severní polokoule Saturnu se jeví zvláště modrá a to ze stejného důvodu jako se jeví modře pozemská obloha - molekuly v bezmračných částech atmosfér obou planet rozptylují modré světlo lépe jak červené. Při pohledu do hloubky Saturnových mračen se stává dominantním přirozený zlatavý odstín Saturnových mračen. Není známo, proč jižní polokoule Saturnu nevykazuje stejný modrý odstín, jedna hypotéza tvrdí, že mračna jsou zde mnohem vyšší. Není také známo, proč jsou Saturnovy mraky zbarvené dozlatova.

Štítky: Saturn, Colors, Blue


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »