Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v modré a zlaté

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je Saturn částečně modrý? Snímek Saturnu nahoře aproximuje to, co by mohl člověk uvidět, pokud by se vznášel v blízkosti tohoto obřího prstenčitého světa. Snímek nahoře pořídila v půlce března kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Saturnovy majestátní prstence jsou zde přímo vidět jen jako tenká svislá čára. Prstence ale ukazují svojí složitou strukturu v tmavých stínech, které vytvářejí vlevo na obraze. Saturnův fontánový měsíc Enceladus o průměru pouhých 500 kilometrů je vidět jako hrbol v rovině prstenců. Severní polokoule Saturnu se jeví zvláště modrá a to ze stejného důvodu jako se jeví modře pozemská obloha - molekuly v bezmračných částech atmosfér obou planet rozptylují modré světlo lépe jak červené. Při pohledu do hloubky Saturnových mračen se stává dominantním přirozený zlatavý odstín Saturnových mračen. Není známo, proč jižní polokoule Saturnu nevykazuje stejný modrý odstín, jedna hypotéza tvrdí, že mračna jsou zde mnohem vyšší. Není také známo, proč jsou Saturnovy mraky zbarvené dozlatova.

Štítky: Saturn, Colors, Blue


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »