Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Schwassmann Wachmann 3: Fragment B

Uznání: NASA, ESA, H. Weaver (JHU / APL), M. Mutchler and Z. Levay (STScI)

Periodická kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3 se už rozpadla. Tato kometa, pozůstatek kosmické směsi ledu a prachu z rané sluneční soustavy, byla vidět, jak se rozpadá na několik kusů při svém přiblížení v roce 1995. Tentokrát ale bylo vidět, jak se kometa rychle rozpadla na více jak tři tucty abecedně označených fragmentů, které se na obloze rozpínají přes několik stupňů. Jelikož jsou komety poměrně křehké, tak napětí od tepla, gravitace a například od výronu plynů mohou být zodpovědné za rozpad takovým okázalým způsobem. Tento ostrý pohled na plodný fragment B následovaný tucty menších úlomků, každý s vlastní kometární komou a ohonem, pořídil 18.dubna Hubblův kosmický dalekohled. Obrázek zabírá přes 3000 kilometrů při vzdálenosti komety 18. dubna 32 miliónů kilometrů od Země. Kometa Schwassmann-Wachmann 3 projde nejblíže k Zemi 13. května ve vzdálenosti 11 miliónů kilometrů, ovšem i nejjasnější fragment je nyní příliš slabý, aby byl vidět pouhým okem.

Štítky: Kometa, Comet 73p, Schwassmann-Wachmann 3, Fragment b


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

perzeida

perzeida

Další informace »