Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Schwassmann Wachmann 3: Fragment B

Uznání: NASA, ESA, H. Weaver (JHU / APL), M. Mutchler and Z. Levay (STScI)

Periodická kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3 se už rozpadla. Tato kometa, pozůstatek kosmické směsi ledu a prachu z rané sluneční soustavy, byla vidět, jak se rozpadá na několik kusů při svém přiblížení v roce 1995. Tentokrát ale bylo vidět, jak se kometa rychle rozpadla na více jak tři tucty abecedně označených fragmentů, které se na obloze rozpínají přes několik stupňů. Jelikož jsou komety poměrně křehké, tak napětí od tepla, gravitace a například od výronu plynů mohou být zodpovědné za rozpad takovým okázalým způsobem. Tento ostrý pohled na plodný fragment B následovaný tucty menších úlomků, každý s vlastní kometární komou a ohonem, pořídil 18.dubna Hubblův kosmický dalekohled. Obrázek zabírá přes 3000 kilometrů při vzdálenosti komety 18. dubna 32 miliónů kilometrů od Země. Kometa Schwassmann-Wachmann 3 projde nejblíže k Zemi 13. května ve vzdálenosti 11 miliónů kilometrů, ovšem i nejjasnější fragment je nyní příliš slabý, aby byl vidět pouhým okem.

Štítky: Kometa, Comet 73p, Schwassmann-Wachmann 3, Fragment b


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »