Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a rudé skvrny

Uznání: NASA, ESA, A. Simon-Miller (Goddard Space Flight Center), I. de Pater, M. Wong (UC Berkeley)

Jupiterova Velká rudá skvrna je zuřící bouře, která je pozorovaná už po více jak 300 let od samých začátků pozorování dalekohledem. V únoru 2006 si ale planetární fotograf Christopher Go povšimnul, že se k ní přidala Mladší rudá skrvna(Red Spot Jr.), která vznikla, když se spojily menší bělavé oválné bouřky a poté se vyvinulo rudé zbarvení. Tento ostrý snímek z Hubblova kosmického dalekohledu zobrazuje dvě lososově zbarvené, v dubnu zaznamenané Jupiterovy bouře. Mladší rudá skvrna (Red Spot Jr.) má asi poloviční velikost Rudé skvrny a co do průměru se podobá planetě Zemi. Nová skvrna je zde vidět vlevo dole od staršího bouřkového systému a jak se planeta otáčí zleva doprava tak Velkou rudou skvrnu následuje asi po hodině. Přestože astronomové stále ještě nerozumí tomu, proč jsou Jupiterovy rudé skvrny rudé, tak předpokládají, že objevení se Mladší rudé skvrny (Red Spot Jr.) představuje důkaz klimatických změn na obří plynné planetě, která "vládne" sluneční soustavě.

Štítky: Jupiter, Bouře, Red spot, Red spot jr.


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »