Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a rudé skvrny

Uznání: NASA, ESA, A. Simon-Miller (Goddard Space Flight Center), I. de Pater, M. Wong (UC Berkeley)

Jupiterova Velká rudá skvrna je zuřící bouře, která je pozorovaná už po více jak 300 let od samých začátků pozorování dalekohledem. V únoru 2006 si ale planetární fotograf Christopher Go povšimnul, že se k ní přidala Mladší rudá skrvna(Red Spot Jr.), která vznikla, když se spojily menší bělavé oválné bouřky a poté se vyvinulo rudé zbarvení. Tento ostrý snímek z Hubblova kosmického dalekohledu zobrazuje dvě lososově zbarvené, v dubnu zaznamenané Jupiterovy bouře. Mladší rudá skvrna (Red Spot Jr.) má asi poloviční velikost Rudé skvrny a co do průměru se podobá planetě Zemi. Nová skvrna je zde vidět vlevo dole od staršího bouřkového systému a jak se planeta otáčí zleva doprava tak Velkou rudou skvrnu následuje asi po hodině. Přestože astronomové stále ještě nerozumí tomu, proč jsou Jupiterovy rudé skvrny rudé, tak předpokládají, že objevení se Mladší rudé skvrny (Red Spot Jr.) představuje důkaz klimatických změn na obří plynné planetě, která "vládne" sluneční soustavě.

Štítky: Jupiter, Bouře, Red spot, Red spot jr.


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »