Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blíží se drobící se kometa Schwassmann Wachmann 3

Uznání: FORS1, 8.2-meter VLT Kueyen, ESO

Kolem Země brzy proletí rozpadající se kometa. Kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3 se zjasňuje a možná bude viditelná i pouhým okem, když v polovině příštího měsíce už jako fragmentovaná kometa prosviští kolem Země. Pro naši Zemi ale tato malá kometa nepředstavuje žádné nebezpečí, jelikož kolem Země proletí ve vzdálenosti 25 krát větší jako je vzdálenost k Měsíci. Jak bude kometa Schwassman-Wachmann 3 přesně jasná, není známo. Je dokonce možné, i když nepravděpodobné, že trosky z komety budou dostatečně rozestřeny, aby mohl nastat meteorický roj. Na snímku nahoře je fragment B komety Schwassman-Wachmann 3 vyfotografovaný před dvěma dny 8,2 metrovým Velmi velkým dalekohledem v Chile. Vpravo dole od velkého úlomku B je vidět mnoho odlomených mini komet, které nyní samostatně obíhají kolem Slunce. Každá z mini komet vyvrhává plyn a prach, takže jeví svou vlastní mlhavou komu. Kometa se nejvíce přiblíží ke Slunci 7. června.

Štítky: Kometa, Comet Schwassmann Wachmann 3, Break up


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »