Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4696: energie z černé díry

Uznání: X-ray in red - NASA/ CXC/S.Allen (Kavli Inst., Stanford) et al.;
Radio in blue - NRAO/G.Taylor (VLA); Infrared in green - NASA/ESA/W.Harris (McMaster Univ.)

V mnoha kosmických prostředích energie vytvářená při padání materiálu do černé díry proudí ven ve výtryscích. Zdá se, že takové černoděrové "motory" jsou ty nejefektivnější ve Vesmíru, alespoň v galaktickém měřítku. Tento kompozitní obrázek ilustruje jeden příklad eliptické galaxie s efektivním černoděrovým motorem, NGC 4696. Tato velká galaxie je nejjasnějším členem kupy galaxií v Kentauru ve vzdálenosti nějakých 150 miliónů světelných let. Průzkumem NGC 4696 v rentgenových paprscích (červená) mohou astronomové měřit poměr, ve kterém dovnitř padající hmota pohání superhmotnou černou díru a porovnat to s energií vystupující ve výtryscích, které vytvářejí obrovské bubliny vyzařující rádiové vlny. Bubliny, kterí jsou zde vidět modře, mají asi 10 000 světelných let. Výsledky potvrzují, že tento proces je v porovnání s výrobou energie jadernými reakcemi mnohem účinnější, o spalování fosilních paliv nemluvě. Astronomové také tvrdí, že jak černá díra pumpuje ven energii a zahřívá okolní plyn, tak nakonec zastaví vznikání hvězd a tak omezuje rozměry velkých galaxií jako je NGC 4696.

Štítky: Kupa galaxií, Elliptical galaxy, Ngc4696, Supermassive black hole


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »