Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4696: energie z černé díry

Uznání: X-ray in red - NASA/ CXC/S.Allen (Kavli Inst., Stanford) et al.;
Radio in blue - NRAO/G.Taylor (VLA); Infrared in green - NASA/ESA/W.Harris (McMaster Univ.)

V mnoha kosmických prostředích energie vytvářená při padání materiálu do černé díry proudí ven ve výtryscích. Zdá se, že takové černoděrové "motory" jsou ty nejefektivnější ve Vesmíru, alespoň v galaktickém měřítku. Tento kompozitní obrázek ilustruje jeden příklad eliptické galaxie s efektivním černoděrovým motorem, NGC 4696. Tato velká galaxie je nejjasnějším členem kupy galaxií v Kentauru ve vzdálenosti nějakých 150 miliónů světelných let. Průzkumem NGC 4696 v rentgenových paprscích (červená) mohou astronomové měřit poměr, ve kterém dovnitř padající hmota pohání superhmotnou černou díru a porovnat to s energií vystupující ve výtryscích, které vytvářejí obrovské bubliny vyzařující rádiové vlny. Bubliny, kterí jsou zde vidět modře, mají asi 10 000 světelných let. Výsledky potvrzují, že tento proces je v porovnání s výrobou energie jadernými reakcemi mnohem účinnější, o spalování fosilních paliv nemluvě. Astronomové také tvrdí, že jak černá díra pumpuje ven energii a zahřívá okolní plyn, tak nakonec zastaví vznikání hvězd a tak omezuje rozměry velkých galaxií jako je NGC 4696.

Štítky: Kupa galaxií, Elliptical galaxy, Ngc4696, Supermassive black hole


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »