Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus a hledání vody

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na základě dat z přístrojů kosmické sondy Cassini vědci nyní tvrdí, že pouhých deset metrů pod povrchem malého (průměr 500 km), ale aktivního Saturnova měsíce Enceladus, existují rezervoáry kapalné vody. Tyto nové vzrušující závěry se točí kolem vysokých výtrysků a vertikální oblaků materiálu, který tryská z povrchu měsíce. Vertikální oblaka pocházejí z dlouhých zlomů tygřího pruhování v jižní polární oblasti, která je vidět na tomto snímku. Podrobné modely podporují závěry, že oblaka stoupají z téměř povrchových kapes kapalné vody o teplotě 273 Kelvinů (0°C), přestože Enceladus má povrchovou teplotu jen asi 73 Kelvinů (-200°C). Takové rezervoáry vody v blízkosti povrchu by byly daleko znáze dostupné, na rozdíl od například vnitřního oceánu detekovaného u Jupiterova měsíce Europa, což představuje důležitý krok při hledání vody a potenciálního vzniku života mimo planetu Zemi.

Štítky: Saturn, Enceladus, Liquid water


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »