Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus a hledání vody

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na základě dat z přístrojů kosmické sondy Cassini vědci nyní tvrdí, že pouhých deset metrů pod povrchem malého (průměr 500 km), ale aktivního Saturnova měsíce Enceladus, existují rezervoáry kapalné vody. Tyto nové vzrušující závěry se točí kolem vysokých výtrysků a vertikální oblaků materiálu, který tryská z povrchu měsíce. Vertikální oblaka pocházejí z dlouhých zlomů tygřího pruhování v jižní polární oblasti, která je vidět na tomto snímku. Podrobné modely podporují závěry, že oblaka stoupají z téměř povrchových kapes kapalné vody o teplotě 273 Kelvinů (0°C), přestože Enceladus má povrchovou teplotu jen asi 73 Kelvinů (-200°C). Takové rezervoáry vody v blízkosti povrchu by byly daleko znáze dostupné, na rozdíl od například vnitřního oceánu detekovaného u Jupiterova měsíce Europa, což představuje důležitý krok při hledání vody a potenciálního vzniku života mimo planetu Zemi.

Štítky: Saturn, Enceladus, Liquid water


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »