Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Eskymák z Hubbla

Utnání: Andrew Fruchter (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Mlhovinu Eskymák objevil v roce 1787 astronom William Herschel. Ze Země NGC 2392 připomíná lidskou hlavu v kapuci parka. V roce 2000 mlhovinu Eskymák zachytil Hubblův kosmický dalekohled. Z vesmíru jsou v mlhovině vidět mračna natolik složitá, že dosud nebyla plně pochopena. Mlhovina Eskymák je jasně planetární mlhovina a plyn, který je vidět nahoře, ještě před 10000 lety tvořil vnější vrstvy Slunci podobné hvězdy. Nahoře viditelné vnitřní filamenty byly vyvrženy silnými částicovými větry centrální hvězdy. Vnější disk obsahuje neobvyklé, světelný rok dlouhé filamenty.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Eskymák, NGC 2392


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »