Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Discovery v pohybu

Uznání: Dimitri Gerondidakis, NASA

Čtvrtého července odstartoval do vesmíru raketoplán Discovery na výpravu STS-121. Discovery je nyní připojen k Mezinárodní kosmické stanici a obíhá planetu Zemi rychlostí asi 27 tisíc kilometrů za hodinu. Zato na tomto pohledu na západ slunce z května se Discovery blíží k servisním zařízením na rampě 39B Kennedyho vesmírného střediska oslepující rychlostí (ani ne) 2 kilometry za hodinu. Raketoplán, pomocné rakety i vnější palivová nádrž jedou na jednom z pásových transportérů NASA. Pásové transportéry byly postaveny při programu Apollo, aby dopravovaly obří rakety Saturn V, a už mají za sebou čtyři desetiletí služby.

Štítky: Raketoplán, Discovery, Sts-121, Orbiter, Launch pad, Crawler-transporter


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »