Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Discovery v pohybu

Uznání: Dimitri Gerondidakis, NASA

Čtvrtého července odstartoval do vesmíru raketoplán Discovery na výpravu STS-121. Discovery je nyní připojen k Mezinárodní kosmické stanici a obíhá planetu Zemi rychlostí asi 27 tisíc kilometrů za hodinu. Zato na tomto pohledu na západ slunce z května se Discovery blíží k servisním zařízením na rampě 39B Kennedyho vesmírného střediska oslepující rychlostí (ani ne) 2 kilometry za hodinu. Raketoplán, pomocné rakety i vnější palivová nádrž jedou na jednom z pásových transportérů NASA. Pásové transportéry byly postaveny při programu Apollo, aby dopravovaly obří rakety Saturn V, a už mají za sebou čtyři desetiletí služby.

Štítky: Raketoplán, Discovery, Sts-121, Orbiter, Launch pad, Crawler-transporter


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »