Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná galaxie M81

Uznání a copyright: Giovanni Benintende

V severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) se nachází velká a krásná spirální galaxie M81. M81 je jednou z nejjasnějších galaxií na pozemské obloze a je také domovem druhé nejjasnější supernovy současnosti. Tento výjmečně podrobný pohled ukazuje její jasné žluté jádro, modrá spirální ramena a zavinuté kosmické prachové pásy v měřítku srovnatelném s Mléčnou drahou. Vpravo dole od galaktického středu probíhá pozoruhodný prachový pás, který naznačuje bouřlivou minulost a ve skutečnosti, na rozdíl od jiných nápadných spirálních útvarů, protíná disk . Zatoulaný prachový pás může být skomírajícím důsledkem těsného přiblížení mezi M81 a její menší doprovodnou galaxií M82. Sčítání proměnných hvězd v M81 (aneb NGC 3031) poskytlo jednu z nejlépe určených vzdáleností u externí galaxie - 11,8 miliónů světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, M81, Dust lane


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »