Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzlet raketoplánu na oběžnou dráhu

Uznání: STS-121 Crew, NASA

Nyní poletíte do vesmíru. Nové malé kamery umožňují každému, kdo má web browser, virtuální let raketoplánu v různých okamžicích z různých úhlů na oběžnou dráhu Země. Malé kamery namontované na vysokých štíhlých raketách na tuhé pohonné hmoty minulý týden zachytily vypuštění raketoplánu Discovery z jedinečné perspektivy a do fascinujících podrobností. Film nahoře začíná těsně před oddělením raketoplánu od štíhlých pomocných motorů. Zcela jasně jsou vidět dlaždice na spodku raketoplánu. Jak film pokračuje, tak se raketoplán Discovery se svou hnědou odhazovací palivovou nádrží od pomocných motorů odděluje a pokračuje dále a výše. Nové kamery nejenom že umožňují pořídit skvělé filmy, ale především pomáhají NASA lépe sledovat podrobnosti při startu raketoplánu, což je příslibem bezpečnějších a efektivnějších přístích startů.

Štítky: Raketoplán, Oběžná dráha, Solid rocket boosters, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »