Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzlet raketoplánu na oběžnou dráhu

Uznání: STS-121 Crew, NASA

Nyní poletíte do vesmíru. Nové malé kamery umožňují každému, kdo má web browser, virtuální let raketoplánu v různých okamžicích z různých úhlů na oběžnou dráhu Země. Malé kamery namontované na vysokých štíhlých raketách na tuhé pohonné hmoty minulý týden zachytily vypuštění raketoplánu Discovery z jedinečné perspektivy a do fascinujících podrobností. Film nahoře začíná těsně před oddělením raketoplánu od štíhlých pomocných motorů. Zcela jasně jsou vidět dlaždice na spodku raketoplánu. Jak film pokračuje, tak se raketoplán Discovery se svou hnědou odhazovací palivovou nádrží od pomocných motorů odděluje a pokračuje dále a výše. Nové kamery nejenom že umožňují pořídit skvělé filmy, ale především pomáhají NASA lépe sledovat podrobnosti při startu raketoplánu, což je příslibem bezpečnějších a efektivnějších přístích startů.

Štítky: Raketoplán, Oběžná dráha, Solid rocket boosters, Animated gif


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »