Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzlet raketoplánu na oběžnou dráhu

Uznání: STS-121 Crew, NASA

Nyní poletíte do vesmíru. Nové malé kamery umožňují každému, kdo má web browser, virtuální let raketoplánu v různých okamžicích z různých úhlů na oběžnou dráhu Země. Malé kamery namontované na vysokých štíhlých raketách na tuhé pohonné hmoty minulý týden zachytily vypuštění raketoplánu Discovery z jedinečné perspektivy a do fascinujících podrobností. Film nahoře začíná těsně před oddělením raketoplánu od štíhlých pomocných motorů. Zcela jasně jsou vidět dlaždice na spodku raketoplánu. Jak film pokračuje, tak se raketoplán Discovery se svou hnědou odhazovací palivovou nádrží od pomocných motorů odděluje a pokračuje dále a výše. Nové kamery nejenom že umožňují pořídit skvělé filmy, ale především pomáhají NASA lépe sledovat podrobnosti při startu raketoplánu, což je příslibem bezpečnějších a efektivnějších přístích startů.

Štítky: Raketoplán, Oběžná dráha, Solid rocket boosters, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »