Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračno Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Jim Misti a Steve Mazlin, (acquisition), Robert Gendler (processing)

Tato úžasná mozaika kolem jasné hvězdy Antares (alfa Scorpii) a Rho Ophiuchi ukazuje nádherné barvy. Rho Ophiuchi a okolní hvězdy jsou skoro nahoře ponořeny do modrých reflekčních mlhovin, prachových mračen, které září především odraženým světlem hvězd. Chladný obr Antares (dole vlevo) sám odhazuje materiál, který odráží žlutavé odstíny hvězdy. Obrazem prostupuje červená emise vodíku charakteristická pro hvězdotvorné oblasti spolu s temnými zakrývajícími prachovými mračny, které jsou v siluetě vidět proti hvězdám pozadí a jasným mlhovinám. Mračna kolem Rho Ophiuchi ve vzdálenosti asi 500 světelných let jsou daleko vpředu před blízkou kulovou hvězdokupou M4, která je vidět vpravo dole od středu. Pohled na obloze zabírá asi 2 stupně (čtyři úplňky).

Štítky: Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Antares, Rho Ophiuchi


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

západ zatmění nad kunětickou horou 1

západ zatmění nad kunětickou horou 1 netuším jak zde vložit i video ale vložím aspoň odkaz s přeletem 3 letadel a celý svů timelapse možná by se vám mohl hodit třeba do iqlandie :) https://www.youtube.com/watch?v=DqgkwMOS81w https://www.youtube.com/watch?v=Sj_xj2wEVPI

Další informace »