Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračno Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Jim Misti a Steve Mazlin, (acquisition), Robert Gendler (processing)

Tato úžasná mozaika kolem jasné hvězdy Antares (alfa Scorpii) a Rho Ophiuchi ukazuje nádherné barvy. Rho Ophiuchi a okolní hvězdy jsou skoro nahoře ponořeny do modrých reflekčních mlhovin, prachových mračen, které září především odraženým světlem hvězd. Chladný obr Antares (dole vlevo) sám odhazuje materiál, který odráží žlutavé odstíny hvězdy. Obrazem prostupuje červená emise vodíku charakteristická pro hvězdotvorné oblasti spolu s temnými zakrývajícími prachovými mračny, které jsou v siluetě vidět proti hvězdám pozadí a jasným mlhovinám. Mračna kolem Rho Ophiuchi ve vzdálenosti asi 500 světelných let jsou daleko vpředu před blízkou kulovou hvězdokupou M4, která je vidět vpravo dole od středu. Pohled na obloze zabírá asi 2 stupně (čtyři úplňky).

Štítky: Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Antares, Rho Ophiuchi


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »