Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračno Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Jim Misti a Steve Mazlin, (acquisition), Robert Gendler (processing)

Tato úžasná mozaika kolem jasné hvězdy Antares (alfa Scorpii) a Rho Ophiuchi ukazuje nádherné barvy. Rho Ophiuchi a okolní hvězdy jsou skoro nahoře ponořeny do modrých reflekčních mlhovin, prachových mračen, které září především odraženým světlem hvězd. Chladný obr Antares (dole vlevo) sám odhazuje materiál, který odráží žlutavé odstíny hvězdy. Obrazem prostupuje červená emise vodíku charakteristická pro hvězdotvorné oblasti spolu s temnými zakrývajícími prachovými mračny, které jsou v siluetě vidět proti hvězdám pozadí a jasným mlhovinám. Mračna kolem Rho Ophiuchi ve vzdálenosti asi 500 světelných let jsou daleko vpředu před blízkou kulovou hvězdokupou M4, která je vidět vpravo dole od středu. Pohled na obloze zabírá asi 2 stupně (čtyři úplňky).

Štítky: Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Antares, Rho Ophiuchi


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »