Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlesk Merope

Uznání: Hubble Heritage Team, George H. Herbig & Theodore Simon (IfA, U. Hawaii), NASA

Tento toulavý mrak plynu a prachu v dobře známé hvězdokupě Plejády je pomalu ničen světlem hvězdy. Hvězda Merope se nachází těsně mimo levý horní okraj tohoto snímku, který pochází z Hubblova kosmického dalekohledu. V posledních 100 000 letech se část mračna náhodou k této hvězdě přiblížila na vzdálenost pouze 3500 násobku vzdálenosti Země-Slunce, že i jen samotné světlo hvězdy má výrazný účinek. Tlak světla hvězdy z reflekční mlhoviny výrazně vypuzuje prach, přičemž menší částice jsou vypuzovány silněji. V důsledku toho se mračno ve směru od Merope rozvrstvilo. Nejbližší částice jsou nejtěžší a tlak záření na ně působí nejméně. Dlouhodobým výsledkem bude úplná destrukce prachu energetickým hvězdným světlem.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Merope


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »