Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed infračerveně

Credit: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušným místem. Ve viditelném světle většinu galaktického středu zakrývá neprostupný prach. Ovšem v infračerveném světle prach září více a zakrývá méně, takže je možné na fotografii nahoře zaznamenat skoro milión hvězd. Samotný střed Galaxie je vidět vpravo a je vzdálený asi 30 000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Galaktická rovina naší Mléčné dráhy, tedy rovina ve které obíhá i Slunce, je rozpoznatelná podle temného diagonálního prachového pásu. Světlo pohlcující prachová zrna vznikají v atmosférách chladných červených obrů a rostou v molekulárních mracích. Oblast, která přímo obklopuje galaktický střed, jasně září v radiovém a vysokoenergetickém oboru a předpokládá se, že hostí velkou černou díru.

Štítky: Hvězdy, Galaktický střed, Infračervený


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »