Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed infračerveně

Credit: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušným místem. Ve viditelném světle většinu galaktického středu zakrývá neprostupný prach. Ovšem v infračerveném světle prach září více a zakrývá méně, takže je možné na fotografii nahoře zaznamenat skoro milión hvězd. Samotný střed Galaxie je vidět vpravo a je vzdálený asi 30 000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Galaktická rovina naší Mléčné dráhy, tedy rovina ve které obíhá i Slunce, je rozpoznatelná podle temného diagonálního prachového pásu. Světlo pohlcující prachová zrna vznikají v atmosférách chladných červených obrů a rostou v molekulárních mracích. Oblast, která přímo obklopuje galaktický střed, jasně září v radiovém a vysokoenergetickém oboru a předpokládá se, že hostí velkou černou díru.

Štítky: Hvězdy, Galaktický střed, Infračervený


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »